Da li ste znali da postoje nevjerovatni sastojci koji mogu bolje hidratizirati vašu kožu nego razvikana hijaluronska kiselina? Jedan takav, prilično nov, ali u kozmetici siguran sastojak je ektoin.

Ektoin (ectoine ili ectoin) je molekula koja djeluje vrlo neobično – kao osmolit. Radi se o malim molekulama koje uspostavljaju ravnotežu između ćelija i njihove okoline (recimo, to je međućelijski fluid). Ove tvari omogućavaju da ćelije prebrode do neke granice osmotski stres.

Sam ektoin nije jedini osmolit – neke aminokiseline i polioli tako djeluju, a ova molekula pronađena je kod nekih bakterija koje žive u jako slanom okruženju. Prvi put je pronađena 1985. kod vrlo interesantne bakterije iz porodice purpurnih sumpornih bakterija, Ectothiorhodospira halochloris, a potom je pronađena još kod nekih bakterija, poput jedne koja je nađena na olupini Titanika, Halomonas titanicae. Radi se o organizmima koji žive u ekstremnim uslovima – izloženi su ekstremnom salinitetu, suši ili pH vrijednosti i sad zamislite koje su oni mehanizme razvili da prežive. Ektoin štiti njihove ćelijske membrane, inače ne bi mogli preživjeti.

IUPAC ime ove molekule je (4S)-2-Metil-3,4,5,6-tetrahidropirimidin-4-karboksilna kiselina. Ok, zvuči zastrašujuće? Ali evo šta ta molekula radi: ona zapravo ovim bakterija omogućava da se doslovno ne sasuše u slanim uslovima, da im voda iz citoplazme ne otfura u životnu sredinu, gdje je veća koncentracija soli.

Strukturna formula ektoina

 

Osim što doslovno čuva vodu i privlači molekule vode, ektoin ima još jedno interesantno svojstvo – on štiti od UV zračenja. Ova zaštitna sposobnost pomaže spriječiti oštećenje kože usljed vanjskih faktora koji mogu izazvati starenje. Međutim, ne spada u SPF, nije aktivan UV-filter.

Vjeruje se da ektoin pokazuje te dobrobiti dijelom zbog svoje antioksidativne sposobnosti, kao i zbog prirodne sposobnosti da zaštiti kožu od dehidracije uslijed izloženosti okolišu. Također, umiruje kožu. Ovo znači da bi proizvodi s ektoinom bili idealni da ih koristite u toku i nakon ljetovanja na moru.

Čak se pokazao dobrim i kod rinitisa usljed polenske alergije, ali je potrebno provesti još studija o ovome. Postoje određeni dokazi da smanjuje vidljivost pora i sprječavanja i smanjuje mrlje na koži.

Ektoin se pokazao kao sigurna tvar, dobro je testiran i ljudi ga dobro ponose. Koristi se u kozmetici od 2001. ali je pomama tek nastala 2023. Čak su rađena i istraživanja topikalne primjene kod djece i pokazao je dobar sigurnosni profil. (1) 

U kozmetičkim proizvodima se nalazi a u postocima između 0,3%-2,0%. U sirovom obliku je to bijeli kristalni prah. Dobro se slaže s niacinamidom i hijaluronskom kiselinom, a ublažava iritaciju poslije AHA i BHA hemijskih pilinga te retinoida.

U kojim ga proizvodima ima?

Za sada nema puno proizvoda s ovim sastojkom. Sjećate se – slično je bilo i sa hijaluronskom kiselinom, prije samo 10 godina bilo je jako teško naći proizvode s njom, a sada je stavljaju u sve, naročito kako je uznapredovala sinteza ove molekule (dijelom i zbog potražnje za filerima, pa su razvijeni GMO organizmi koji je proizvode).

Ima ga u određenim proizvodima od kompanije Olival, poput njihovog Hijaluron hidrator 4H, koji sadrži 4 različita tipa hijaluronske kiseline, ektoin i još jedan dobar sastojak, poliglutaminsku kiselinu. Ovaj serum možete naći u hrvatskim DM, ali ne i u bosanskim. Postoji i u Olivalovim C+ proizvodima s C vitaminom.

Zatim, u BiH možete naći Geek&Gorgeous Hydratation Station kremu od 50 ml s ektoinom u apotekama. Ukoliko ni ovoga nema u apoteci, pitajte da vam probaju naći bio koji proizvod s ektoinom.

 

Reference:

  1. Kauth M, Trusova OV. Topical Ectoine Application in Children and Adults to Treat Inflammatory Diseases Associated with an Impaired Skin Barrier: A Systematic Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2022 Feb;12(2):295-313. doi: 10.1007/s13555-021-00676-9. Epub 2022 Jan 17. PMID: 35038127; PMCID: PMC8850511.