Postoji jedna niša u kojoj se nauka i ljepota sreću i gdje je nauka temelj jedne interesantne i ženama jako drage industrije: industrije kozmetičkih proizvoda. Kombinacija različitih high-tech inovacija zasnovanih na znanju fiziologije, molekularne biologije i biohemije znatno je unaprijedila ovu granu industrije i dala nam neke vrhunske proizvode za njegu kože, posebno kože lica. Dakle, koje su to tvari ključne za njegu kože, koje znatno poboljšavaju izgled kože i imaju tako traženi anti-aging efekat? Premda naziv “kiselina” ponekad ne ulijeva povjerenje, treba znati da je hijaluronska kiselina jedan od najvećih prijatelja kože. To su shvatile i kozmetičke kuće te tako u dosta proizvoda koji imaju oznaku “anti-aging” postoji ova tvar. Ova tvar spada u glikozaminoglikane, što, najprostije rečeno, znači da je to polimer – dugačka molekula sastavljena iz niza manjih jedinica – u ovom slučaju molekula određenih šećera, doduše, ne onih kojima zaslađujemo napitke, nego malo drugačijih šećera. U molekuli hijaluronske kiseline naizmjenično su povezane molekule D-glukuronske kiseline i N-acetilglukozamina.
Dio, isječak molekule hijaluronske kiseline, sa naizmjenično povezanim molekulama D-glukuronske kiseline i N-acetilglukozamina |
Sama hijaluronska kiselina je izuzetno važna i česta u našem organizmu, a naročito je bitna za normalnu funkciju i elastičnost kože. Također, nalazi se u zglobovima, u području hrskavice i različitih vezivnih tkiva (primjerice, u gingivi) i ligamenata te u staklastom tijelu koje ispunjava oko. Naša koža se sastoji od epitelnih stanica, koje počivaju na jednoj vrsti baze – “matriksa” sačinjene od niti kolagena i hijaluronske kiseline i čak oko 50% ukupne hijaluronske kiseline u našem tijelu se nalazi upravo u koži. Zapravo, hijaluronska kiselina je tvar koja, vezujući vodu, obezbjeđuje dovoljno vlage za pravilnu funkciju kolagenskih vlakana u našoj koži jer se kolagen, u nedostatku vlage, suši i oštećuje. Također, dokazana je uloga hijaluronske kiseline u zarastanju rana, ima ulogu lubrikanta u drugim tkivima te je aktivni sastojak “vještačkih suza” za tretman suhih očiju.
Lično iskustvo:
Zaista ne znam koliko je topikalno primijenjena hijaluronska kiselina efikasna u suzbijanju/sprječavanju bora, ali da sa godinama upotrebe preparata koji sadrže hijaluronsku kiselinu koža postaje vidno čvršća, blistavija i glađa (koliko kome to godine dopuštaju) – to definitivno mogu potvrditi. Hijaluronska poboljšava teksturu kože, izglađuje je, učvršćava i štiti, bar površinski. Zaglađuje manje bore, one rane, nastale dehidratacijom i koža definitivno postaje nešto sjajnija nakon redovne upotrebe. Ima i ponešto efekta na smanjivanje pora i normalizaciju funkcije pora. Zbog toga tražim preparate koji sadrže ovu tvar, a od nedavno postoje i linije proizvoda dekorativne kozmetike (naročito karmini i sjajevi) koji je sadrže i koji zaista pomalo zaglađuju usne i sprječavaju pucanje i suhoću usana. Zbog toga što je učinak topikalno primijenjene hijaluronske kiseline temporalan, preparate sa ovom tvari treba koristiti praktično svaki dan za maksimalan učinak.
Gdje se može naći?
Recimo, u proizvodima Estée Lauder, posebno serumu Advanced night repair Synchronized Recovery Complex II , gdje se nalazi u prilično visokoj koncentraciji, sudeći po mjestu u sastojcima, zatim u Estée Lauder DayWear i Nightwear kremama i njihovoj Estée Lauder Revitalizing Supreme CC global anti-aging kremi te proizvodima linije Genuine Glow. Također, upravo je ova kozmetička kuća jedna od rijetkih koja u nekim svojim proizvodima dekorativne kozmetike ima hijaluronsku kiselinu (recimo u Estée Lauder Genuine glow reviving oil lip tint ili u karminima EL Pure Color Envy). 2018. pojavio se booster Vichy 89 na bazi hijaluronske kiseline te dvije hidratantne kreme od L’Occitane: Ultra-thirst quenching gel i creme. 2019. kod nas se pojavio i Novexpert booster serum sa hijaluronskom kiselinom te La Roche Posay serum sa hijaluronskom kiselinom. Većina hidratantnih krema danas ima ovaj sastojak, ali trebate biti pažljivi – samo neki proizvodi sadrže hijaluronsku u dovoljnoj količini i u odgovarajućoj formi molekula različite mase koje prodiru u različite slojeve kože. Serumi imaju veće koncentracije i bolji sastav od drogerijskih krema, a time i bolji učinak.
Izvor: esteelauder.com |
Nalazi se i u nekim od preparata kuće Clinique, poput Clinique moisture surge 100h
Tu su i Lancome Visionnaire serum i Visionnaire kreme (dnevna i noćna). Zatim Clarinsovi proizvodi iz linije Hydra-Essentiel, poput Bi-phase seruma i Biothermov Aquasource Deep Serum, Biothermov Skin best Serum-in-Cream gdje se hijaluronska kiselina nalazi u hidroliziranoj formi – u obliku kraćih molekula koje lakše prodiru u kožu. Također, tu se hijaluron nalazi iskombinovan sa ekstraktom-fermentom Vitreoscilla, za koji se pokazalo da smanjuje atopijski dermatitis. Hijaluronska kiselina je i aktivni sastojak Shiseidove Bio-Performance Advanced Super Revitalizing Cream. Naravno, tu je i niz jeftinijih i pristupačnijih proizvoda koji također sadrže ovaj fini sastojak, samo gledajte pažljivo na spisku sastojaka.