Svako od nas nakratko ponekad zadrijema dok čita knjigu, gleda TV ili radi za kompjuterom. Međutim, mi ne možemo ono što može jedna vrsta pingvina, Pygoscelis antarcticus ili ogrličasti pingvin. Radi se o pingvinu srednje veličine, mase do 5 kilograma, visine oko 70 cm. Naučnici koji proučavaju ptice na ostrvu King George u Antarktiku otkrili su da ovi pingvini drijemaju više od 10 000 puta dnevno, omogućavajući im da neprestano nadziru svoja gnijezda, štiteći jaja i ptiće od grabežljivaca. Spavaju oko 4 sekunde i to su naučnici nazvali “mikrospavanje”. Ukupno gledano, ptice uspijevaju odspavati 11 sati dnevno – bez ikakvog prelaska u neprekidni san.

San kod ogrličastih pingvina koji se razmnožavaju bio je vrlo fragmentiran, napisali su istraživači u članku objavljenom u časopisu Science. Ovi nalazi sugerišu da mikrospavanje može zadovoljiti barem neke od obnavljajućih funkcija sna. Proučavani pingvini mogli su spavati stojeći ili ležeći.

Istraživači su proučavali ogrličaste pingvine u divljini koristeći elektroencefalografiju (EEG) za praćenje mozga i kontinuirane videozapise. Mikrospavanja su bila vidljiva putem aktivnosti mozga povezanog sa snom i zatvaranjem očiju. Primijetili su blagi porast dubine sna oko podneva, kada bi opasnost od grabežljivaca mogla biti najmanja.

Kod ovih pingvina, jedan roditelj sjedi na gnijezdu nekoliko dana dok je partner odsutan u potrazi za hranom. Produženi san može izložiti njihova jaja ili mlade opasnosti od grabežljivih ptica ili drugih pingvina.

Istraživači su proučavali 14 pingvina koji su inkubirali jaja, od ukupno više od 2.700 parova koji se razmnožavaju. Otkriće da ove ptice tokom dana izvode hiljade mikrospavanja koja traju samo četiri sekunde „bez presedana je, čak i među pingvinima”, napisali su istraživači u radu u časopisu Science pod naslovom „Penguins snatch seconds-long microsleeps” iz novembra 2023.