Willendorfska Venera, mala figurina koja predstavlja ženu i navjerovatnije je povezana s kultom plodnosti, ima neke svoje tajne. Materijal od kojeg je izrađena nije karakterističan za mjesto gdje je pronađena. Porijeklo Willendorfske Venere i materijala od kojeg je izrađena više nije tajna.

Gotovo 11 cm visoka figurica iz Willendorfa jedan je od najvažnijih primjera rane umjetnosti u Evropi. Izrađena je od stijene zvane “oolit” koja se ne nalazi u Willendorfu ili oko njega. Istraživački tim predvođen antropologom Gerhardom Weberom s Univerziteta u Beču i dvojicom geologa, Alexanderom Lukenederom i Mathiasom Harzhauserom, kao i istoričarem praistorije Walpurgom Antl-Weiserom iz Prirodoslovnog muzeja u Beču, sada je otkrio, uz pomoć tomografa visoke rezolucije slike, da materijal od kojeg je isklesana Venera vjerovatno dolazi iz sjeverne Italije. To baca novo svjetlo na mobilnost prvih modernih ljudi južno i sjeverno od Alpa. Rezultati se trenutno pojavljuju u naučnim izvještajima.

Weber je upotrijebio novu metodu za ispitivanje njene unutrašnjosti: mikrokompjutersku tomografiju. Tijekom nekoliko prolaza tomografom, naučnici su dobili slike razlučivosti do 11,5 mikrometara – kvalitete koja se inače vidi samo pod mikroskopom. Prvi stečeni uvid je da Venera iznutra ne izgleda jednolično. 

Tomografski podaci s Venere pokazali su da su sedimenti taloženi u stijenama različite gustoće i veličine. Između je bilo i sitnih ostataka školjki i šest vrlo gustih, većih zrnaca, takozvanih limonita. Potonji objašnjava prethodno tajanstvene poluloptaste šupljine na površini Venere istog promjera: “Tvrdi limoniti su vjerojatno izbili kada ju je tvorac Venere klesao“, objašnjava Weber: 

Analiza je konačno pokazala da se uzorci s Willendorfske Venere statistički ne razlikuju od uzoraka s lokacije u sjevernoj Italiji u blizini jezera Garda. To znači da je Venera (ili barem njen materijal) započela putovanje od juga Alpa do Dunava sjeverno od Alpa.

 

Weber, G.W., Lukeneder, A., Harzhauser, M. et al. The microstructure and the origin of the Venus from WillendorfSci Rep 12, 2926 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-06799-z