Nakon prigodnih Halloween tekstova o demonima sna, čudovištu doktora Frankensteina, poznatijem kao “Frankenstein”, mumijama i vampirima, za ovaj Halloween tema je nauka zombija.

Smatra se da riječ zombi potječe od kongoške riječi nzambi, što znači “duh mrtve osobe.”Pojam zombija je nastao na Haitiju otprilike negdje u 17. i 18. vijeku. I ne bez razloga – stotine robova odvedeno je iz Afrike i prevezeno u Saint-Dominque (današnji Haiti) kojim su vladali Francuzi. Smrtnost među robovima bila je velika. U početku se vjerovalo da će, kad robovi umru, biti oslobođeni od ropstva i vratiti se natrag u Afriku. Ali to se vjerovanje na kraju razvilo u praksu vudua – konkretno bokor – pri čemu su Haićani vjerovali da su mrtvi začarani da bi izvršili zle zadatke. Zapravo, početak vjerovanja u voodoo i zombije je neka vrsta otpora robova. Zombi danas označava biće koje je nastalo oživljavanjem mrtvog tijela, ,,živog mrtvaca”

 

 

 

 

 

U različitim prikazima zombija, različit je i uzrok postanka zombija. Danas uglavnom preovladava to da zombiji nastaju usljed infekcije nekim virusom, ali prema voodoo, može doći i do trovanja.

 
Zapravo, od čovjeka bi određene smjese, koje uključuju jake alkaloide, vjerovatno dijelove dature ili srodnih biljaka, te neke gljive, i životinjske otrove mogle napraviti nepomično jako drogirano tijelo u kojoj je osoba čak i svjesna okoline, ali se ne može kretati i životne funkcije poput disanja su svedene na minimum. Tetrodotoksini, moćni neurotoksini koje proizvode ribe iz porodice Tetraodontidae (one što se “napušu”) mogli bi inducirati stanje slično zombiju kod ljudi. Ovu mogućnost je opisao E. Wade Davis u radu iz 1983. objavljenom u Journal of Ethnopharmocology, pod naslovom “The ethnobiology of the Haitian Zombi”.

 

Tetraodontida

 

Međutim, u filmovima se zombiji obično kreću, zar ne? I način kretanja je specifičan tako da, ako neki neurolog gleda zombi film, vjerovatno bi pomislio koji su dijelovi mozga oštećeni da se javlja taj specifični zombijevski način kretanja. 
 
Najvećim dijelom bi se to kretanje moglo objasniti poremećajima i lezijama u cerebellumu, dijelu mozga zaduženom za motorne sposobnosti i koordinaciju pokreta. 

 

Zombiji su vrlo usredotočeni na ono što žele – pojesti mozgove normalnih ljudi, obično ne oklijevaju, osim u rijetkim filmovima, i vrlo su ljuti i agresivni i stalno bi jeli. Ovo bi moglo značiti da imaju probleme u frontalnom regionu mozga te sa amigdalama, bademastim strukturama vrlo bitnim za kontrolu impulsivnosti i agresivnosti te i sa limbičkim sistemom, hipotalamo-hipofiznim traktom.

Ako je neki virus uzrok potencijalne apokalipse zombija, obično je u filmovima prikazano kako se virus širi ugrizom, slično bjesnilu. Naravno, to je strašnije i efektnije na filmu, ali zapravo virusi koji se šire putem zraka se šire mnogo brže i mogu inficirati više ljudi. Upravo je ta zaraznost jedan od razloga pogubnosti španske gripe 1918. u kojem glavnu ulogu nije imao neki egzotični tip virusa gripe, nego baš H1N1.

Kao uostalom, i u slučaju SARS-CoV-2, odnosno bolesti koju izaziva – COVID-19. No ove bolesti ne prave zombije.

Međutim, zaista postoje patološka stanja i patogeni koji mogu inducirati stanje nalik na zombija i opisani su slučajevi u životinjskom svijetu takvih stanja.

Opisano je i stanje koje se zove Cotardov sindrom ili „sindrom hodajućih mrtvaca”, rijetki psihijatrijski poremećaj kada bolesnik umišlja da je već umro, ili da nema unutrašnje organe i krv, stanje koje je prisutno kod nekih slučajeva shizofrenije.

Gljive iz roda Ophiocordyceps napadaju insekte i šire se njihovim organizmom, pravi od njih zombije da bi na kraju izbila kroz glavu insekta. Recimo, jedna gljiva napada mrave, razara njihov nervni i lokomotorni sistem, što uzrokuje da se insekti kreću čudno i teško, baš kao zombiji, a ,,hipnotiše mrave tako da se oni penju na visinu gdje su vlažnost i temperatura idealne za razvoj gljivice, i tada gljivica izbija iz glave mrava, ubijajući ga i istovremeno šireći spore koje zaražavaju druge mrave.

Massospora cicadina je još jedna gljivica, a napada cvrčke od kojih stvara leteće zombije koji imaju samo jedan cilj – zaraziti što više drugih cvrčaka.

Ova gljivica uništava abdomen inficiranog insekta i otpušta halucinogeni psilocibin. Inficirani cvrčci postaju hiperaktivni, ne jedu, mužjaci postaju hiperseksualni (iako su im kopulatorni organi postali „prah i pepeo”), što pomaže transmisiju ove bolesti, a na kraju im gljivica „pojede” organizam. Ipak, pod uticajem spomenutih molekula, cvrčci lete čak i kada im je gljivica uništila abdomen te su, praktično, mrtvi, odnosno zombiji su.

Postoji i ,,zombi osa”, Dinocampus coccinellae, koja preuzima kontrolu nad bubamarom koja nosi jaje koje osa polaže u njen abdomen.

Jedna vrsta metilja koristi mrave za svoj životni ciklus i upravlja njima da bi došla do krajnjeg domaćina – jelena. Kada ovi mravi progutaju larve metilja vrste Dicrocoelium dendriticum, oni puze do vrhova cvijeća koji se nalaze u blizini njihovih gnijezda. Nakon što se smjeste na cvijet, čvrsto se pričvršćuju svojim mandibulama. Nekoliko sati kasnije, ako ih sisar na ispaši ne pojede, zaraženi mravi se odvajaju od cvijeta i vraćaju u svoje gnijezdo. Ponavljaju iste korake već sljedećeg dana – često na potpuno istoj latici cvijeta – sve dok ih ne pojede biljojed.

Serijal “Upoznajte čudovište – nauka čudovišta-Halloween edition”

Vampiri

Frankenstein

Mumije

Vještice

Duhovi

Demoni