Niti jedan fizičar nije toliko sveprisutan, toliko prepoznatljiv, toliko pop-culture kao Albert Einstein.
Rođen je na dan koji se danas obilježava i kao Pi-dan – 14.3. (3.14) 1879. u Ulmu u Njemačkoj, u porodici sekularnih aškenaskih Jevreja. Postaće građanin svijeta, naučnik koji je istovremeno jevrejski, njemački, švicarski, američki…
Njegova opšta i specijalna teorija relativnosti promijenile su našu percepciju prostora, vremena i gravitacije. Specijalna teorija relativnosti, objavljena 1905. godine, postavila je temelje za jedno od najpoznatijih jednačina u fizici, E=mc², koja govori o ekvivalentnosti mase i energije. Ova teorija transformisala je našu percepciju vremena i prostora, dok je opšta teorija relativnosti, objavljena 1915. godine, pružila novu sliku gravitacije kao zakrivljenja prostor-vremena.
Ipak, ljudi su zapamtili Einsteina po njegovim revolucionarnim idejama relativiteta, čime je preokrenuta paradigma određenosti koja je do tada suvereno vladala svijetom nauke, još od vremena kada je Newton uspostavio mehaničke zakonitosti svijeta. Einsteinove ideje su teške za shvatiti – dilatacija vremena, četiri dimenzije, gravitacija… ipak, Einstein je znao skovati prigodne aforizme kako bi objasnio svoj način razmišljanja. I u usmenoj i u pismenoj komunikaciji bi dao neki primjer kojim bi pokupio simpatije sugovornika. Mnogi od Einsteinovih citata koje možete naći na Internetu nisu njegovi. I sam Einstein je jedne prilike rekao „Čuvajte se mojih citata koje možete naći na internetu!“. Pa ipak, riječi „Kad čovjek sjedi jedan sat s lijepom djevojkom, to vam se čini kao minuta. Ali neka sjedi jednu minutu na vrućoj peći – to je duže od jednog sata: To je relativnost.“ su zaista njegove.
Osim niza apokrifnih citata, pogrešno je i mišljenje kako je Einstein bio direktno uključen u Manhattan projekat – Einstein je napisao pismo Rooseveltu – ili još preciznije, Leo Szilárd je napisao pismo, a Einstein bio jedan od potpisnika, u kojem se upozorava da nacistička Njemačka nastoji napraviti atomsko oružje velike razorne moći. To pismo je iniciralo Manhattan projekat.
Osim što im je pismo predsjedniku Rooseveltu bio zajednički posao, Szilárd i Einstein su još nešto radili zajedno – unaprijedili su frižidere. Stvorili su frižider kakav manje-više postoji i danas – bez dijelova koji se pomjeraju, i patentirali ovaj izum.
Albert Einstein je preminuo 18. aprila 1955. u Princetonu, SAD.
Napomena: ovaj tekst je update teksta napisanog 2015.