Udruženje Društvo za promociju prirodnih nauka „Nauka i svijet” (eng. Society for science advocacy „Science and the world“) osnovano je 2017. godine. Nezavisno je, nevladino, nestranačko, nereligijsko i neprofitno udruženje koje se zalaže za podršku razvoja nauke i obrazovanja, promocije nauke i naučne pismenosti, afirmisanje ljudskih prava i civilnog društva. Udruženje „Nauka i svijet“ promiče prirodne (bazične, primijenjene i razvojne nauke), ali i društvene nauke kroz naučnu komunikaciju i naučno novinarstvo. Radi na razvoju naučnog novinarstva u BiH, te na razvoju i promociji medijske i informacijske pismenosti u regionu putem portala Nauka govori i povezane kanale – naloge na društvenim mrežama i podkaste. Udruženje promiče ekstrakurikularno obrazovanje mladih i odraslih, te radi na borbi protiv dezinformacija vezanih za nauku. Bavi se odnosom nauke, demokratije, politike i društva.
Predsjednica i jedna od osnivačica Udruženja je Jelena Kalinić, biolog, naučna novinarka i komunikatorica.
Osnivači su bili i: Bojan Šošić. Nenad Tanović, Ljubomir Berberović.
Misija
Udruženje Društvo za promociju prirodnih nauka „Nauka i svijet” osnovano je 2017. godine. Nezavisno je, nevladino, nestranačko, nereligijsko i neprofitno udruženje koje se zalaže za podršku razvoja nauke i obrazovanja, promocije nauke i naučne pismenosti, afirmisanje ljudskih prava i civilnog društva. Radi na te na razvoju i promociji medijske i informacijske pismenosti.
Ime udruženja je omaž bh. akademiku prof. dr Ljubomiru Berberoviću čija jedna od knjiga nosi upravo naslov Nauka i svijet. Do svoje smrti, akademik Berberović je bio počasni član Udruženja „Nauka i svijet“ i njegovo javno djelovanje je uzor Udruženja.
Misija Udruženja „Nauka i svijet“ je otvorenom, jasnom i razumljivom komunikacijom približiti i popularizovati nauku, procese u nauci, naučna dostignuća i obrazovanje za bolji, zdraviji i znanjem zaštićen svijet. „Nauka i svijet“ je kao organizacija civilnog društva posvećena razvoju naučnog novinarstva i naučne komunikacije, te medijske i informacijske pismenosti. Aktivnosti organizacije usmjerene su na: poboljšanje naučne/znanstvene pismenosti, unapređenje medijske i informacijske pismenosti, borbu protiv dezinformacija, popularizaciju prirodnih, primijenjenih, ali i društvenih nauka organizovanjem predavanja i razgovora sa mladima u školama te kroz upotrebu novih medija – interneta, društvenih mreža; promociju značaja komunikacije između naučne zajednice, predstavnika vlasti i građana i unaprijeđenje komunikacije između ovih sudionika; zagovaranje promocije obrazovanja u oblastima prirodnih i primijenjenih nauka; zalaganje za prevazilaženje nelogičnih i neprirodnih podjela u obrazovanju s fokusom na obrazovanje djece i mladih; zalaganje za primjernu naučnih spoznaja u cilju zaštite zdravlja stanovništva i saradnja sa institucijama na ovim pitanjima.
Možete nas pratiti na Facebook Nauka Govori, Facebook VakcineBa, Instagram, Youtube, Tiktok.
Udruženje se bavi pitanjima istorije/povijesti/historije nauke/znanosti, filozofije nauke/znanosti i odnosom nauke, društva, politike i demokratije.
Istraživanje realizovano u saradnji s U-Report platformom o nivou naučne pismenosti koje je Društvo „Nauka i svijet” provelo 2019. godine, na uzorku od 3.349 ispitanika i ispitanica u Bosni i Hercegovini pokazalo je da odgovori čak polovine ispitanika na neka elementarna pitanja koja se odnose na nauku nisu u skladu sa naukom, odnosno pokazuju nizak stepen naučne pismenosti.
Pandemija COVID-19 je, odmah na početku, pokazala da postoje ozbiljni nedostaci kad je u pitanju medijska i naučna pismenost. Ključni problem je u činjenici da taj nedostatak nije uočljiv samo u grupama neobrazovanih i manje obrazovanih građana i građanki, nego je prisutan kod visokoobrazovanih ljudi, pa čak i u medicinskom sektoru koji je trebalo da se pobrine za zaštitu zdravlja stanovništva u saradnji sa institucijama vlasti.
Upravo s obzirom na sve ove pokazatelje, neophodno je naučne platforme poput stranica „Nauka govori“ i „Vakcine.ba“ koje je osnovalo i vodi Društvo „Nauka i svijet”, zajedno sa povezanim kanalima društvenih mreža i Youtube „Nauka govori“ učiniti što vidljivijim i dostupnijim, i to uz podršku svih tradicionalnih i novih metoda komunikacije o kojima će razmatrati ova strategija. Sam naziv vebsajta “Nauka govori” nastao je kao produkt saradnje sa UG “Zašto ne?/Raskrinkavanje kada smo razvili hešteg #NaukaGovori za potrebe javne kampanje informisanja o COVID-19 i vakcinama.
Udruženje „Nauka i svijet“ je registrovano u Bosni i Hercegovini, Ministarstvu pravde Federacije BiH kao pravni subjekt. Međutim, geografsko područje djelovanja i uticaja rada Udruženja „Nauka i svijet“ je širi i pokriva isto jezičko područje zemalja nastalih raspadom Jugoslavije- BiH, Crnu Goru, Hrvatsku i Srbiju te dijasporu ovih zemalja. Udruženje je otvoreno za saradnju s drugim pravnim entitetima i individualcima sa sličnim ciljevima.
Projekti
2015. Blog „Quantum of Science“ – zaletak Nauka govori projkta i Udruženja „Nauka i svijet
2017. Popularna predavanja iz nauke po školama BiH i serija animiranih videa „Mala animirana škola hemije i fizike“
2018. „Njemački naučnici koji su promijenili svijet“ (donator Goethe institut BiH)
2018. Francuski naučnici koji su promijenili svijet“ (donator Ambasada Francuske u BiH)
2018. Organizacija izložbe „CERN u Sarajevu“, (donatori i koordinatori: CERN, Ambasada Francuske BiH, UNESCO, „Nauka i svijet“).
2018. Website Vakcine.ba – informativni blog o vakcinama, donor UNICEF/USAID, diskontinuirano, poluvolonterski projekt
2019. „Austrijski naučnici” (donor Austrijski kulturni forum)
2019. “Njemački naučnici koji su promijenili svijet 2“ – animirani videi o njemačkim naučnicima, u saradnji sa Ambasadom Savezne Republike Njemačke u BiH
2019. „Nauka– zajednički jezik planete“ –u okviru Dialogue for the future projekta UNESCO/UNICEF/UNDP BiH
2019-2020. „Američki naučnici i naučnice“, Kulturalni grant Ambasade SAD u BiH
2021. „Nauka, politika i demokratija“ – projekat članaka koji istražuju vezu nauke politike i demokratije, podržano od FOD BiH i European Endowment for democracy
2022. Naučni podcast „Nauka govori“ u saradnji s Njemačkom ambasadom Sarajevo, 2022
2023. Nauka govori website: projekt čiji j donor European Endowment for democracy
2023. Eksplanatorno naučno novinarstvo, donor Internews.
2024. Podkast Nauka govori glasno, donor GIZ
2024. STEMedia MATRA, Ambasada Kraljevine Nizozemske (medijski sadržaji i radionice-treninzi na temu dgitalne i naučne pismenosti)
2025. Sci-SHIELD, donor Evropska komisija i UG Zašto ne?
Gender Equality Plan (GEP) i strategija za Društvo za promociju prirodnih nauka “Nauka i svijet”
Ovo je javni dokument koji opisuje institucionalna posvećenost Društva za promociju prirodnih nauka “Nauka i svijet” u promociji rodne jednakosti.
- Društvo „Nauka i svijet“ prepoznaje važnost rodne ravnopravnosti u nauci, obrazovanju i digitalnoj transformaciji. Ovaj GEP je zvaničan dokument potpisan od strane rukovodstva i dostupan je na web stranici Društva.
- Posvećeni resursi i stručnost Za provođenje GEP-a, Društvo obezbjeđuje odgovarajuće resurse i angažovanje stručnjaka u oblasti rodne ravnopravnosti. Kroz svoje aktivnosti i projekte, uključujemo eksperte koji osiguravaju implementaciju rodno osjetljivih pristupa.
- Prikupljanje podataka i monitoring Društvo „Nauka i svijet“ trenutno nema velik broj uposlenih +, ali ima dosta saradnika i povremene volontere i vodi statistiku i prati indikatore rodne zastupljenosti.
- Treninzi i podizanje svijesti Društvo organizuje edukacije i radionice o rodnoj ravnopravnosti, nesvjesnim predrasudama i inkluziji za osoblje i donosioca odluka. Cilj je kontinuirana edukacija i jačanje svijesti o značaju rodne ravnopravnosti u svim aspektima rada. Imamo memorandum o saradnji i razumijevanju sa organizacijom Sarajevski otvoreni centar (SOC) koje se bavim pitanjima roda te povremeno u saradnji s njima radimo ili kao učesnici i predavači njihovi treninga o rodnoj ravnopravnosti.
- PSEA / Razvijena strategija za prevenciju seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja, uključujući praćenje, prijavu slučajeva i reakciju.
- Kodeks ponašanja i statut naše organizacije uključuju ravnopravnost spolova.
Tematske oblasti i konkretne mjere
- Ravnoteža između privatnog i poslovnog života te organizaciona kultura:
- Fleksibilni radni uslovi koji omogućavaju bolje usklađivanje profesionalnih i privatnih obaveza.
- Aktivnosti koje promovišu inkluzivnu i ravnopravnu radnu atmosferu.
- Rodna ravnoteža u rukovodstvu i odlučivanju:
- Podsticanje žena na liderske pozicije kroz mentorstvo i edukaciju. Društvo „Nauka i svijet“ je organizacija koju vode žene i na svim ćelnim pozicijama i u administraciji se nalaze žene.
- Transparentni procesi izbora rukovodstva.
- Rodna ravnopravnost u zapošljavanju i napredovanju u karijeri:
- Jednaki uslovi i kriterijumi za zapošljavanje i profesionalni razvoj.
- Aktivna podrška ženama u nauci i tehnologiji kroz programe osnaživanja.
- Integracija rodne dimenzije u istraživački i obrazovni sadržaj:
- Razvoj programa koji uključuju rodno osjetljive pristupe u naučnoj komunikaciji i digitalnoj pismenosti.
- Promocija istraživanja koja uzimaju u obzir rodne razlike i perspektive.
- Mjere protiv rodno zasnovanog nasilja i seksualnog uznemiravanja:
- Društvo ima usvojene PSEA politike (Politike protiv seksualnog iskorištavanja, zlostavljanja i uznemiravanja), kreirane prema standardima UNICEF-a iz 2022. godine.
- Jasni mehanizmi prijavljivanja i zaštite žrtava.
- Predsjednica ima certifikat PSEA od strane Unicef (april 2022)
- Obavezne edukacije za osoblje i partnere o sprečavanju i odgovoru na rodno zasnovano nasilje koje se održavaju jednom godišnje.
Društvo “Nauka i svijet” ostaje posvećeno sprovođenju i unapređenju GEP-a, sa ciljem postizanja trajne rodne ravnopravnosti i inkluzivnosti u naučnoj komunikaciji i digitalnoj transformaciji.
Također, kroz dvoje aktivnost Društvo „Nauka i svijet“ aktivno radi na promociji žena u nauci i tehnologiji (STEM/STEAM) te kreira materijale pkoji povećavaju vidljivost žena u ovoj oblasti, kao i osoba iz LGBTIQ populacije.