Kako AI postaju komercijalni, tako će postojati i sve veća potreba za otvorenim AI modelima – ovakvi alati ne bi trebali biti samo za one koji ih mogu platiti. Postoje mišljenja da će AI alati i pretplate njih biti vrlo skupi. Naučnici bi trebali biti oprezni s korištenjem i preporukom velikih jezičnih modela (Large Language Models – LLM) koje vode kompanije koje ne otkrivaju svoj temeljni model, tvrdi politolog Arthur Spirling.

Novi jezički modeli – vještačka inteligencija odnosno mašinsko učenje koji mogu reproducirati prirodni jezik, pojavljuju se svako malo. Društvene mreže su pune reklama za ovaj ili onaj model koji može “pomoći u kreiranju reklama, kopija, članaka” i slično.

Vlasnički LLM izazivaju etičku zabrinutost jer se mogu temeljiti na sadržaju koji nije podijeljen uz informisani pristanak. Upravo stoga mnoge firme, a naročito vladine agencije upozoravaju uposlenike da osjetljive informacije ne dijele na platformama kao ChatGPT. Također, ne bi trebalo dijeliti ni privatne informacije. Jer ne treba zaboraviti da ove platforme te tekstove koriste za učenje” i da bi ih u nekom drugom “razgovoru” mogle izbaciti nekom trećem.

Kako kompanije rastu i padaju, LLM koji je ključan za važna istraživanja mogao bi postati skup ili potpuno nestati. Jednostavno će sa otvorenih platformi preći na vrlo skupe i nedostižne svim onima koji ne rade za jako velike i bogate kompanije. Neke od njih već koriste model pretplata i usavršenijim, kvalitetnijim stvarima ne možemo pristupiti bez plaćanja.

 “Dugoročno loša strana je da se nauka oslanja na dobronamjernost korporacija, što je nestabilna situacija”, piše Spirling.

“Ogromnim projektima saradnje hitno je potrebna podrška za proizvodnju modela otvorenog koda za istraživanje”, piše Spirling.
“Područje se kreće brzinom munje i sada treba početi koordinirati nacionalne i međunarodne napore. Znanstvena zajednica je u najboljem položaju za procjenu rizika rezultirajućih modela i možda bi trebala biti oprezna s njihovim objavljivanjem u javnosti. Ali jasno je da je otvoreno okruženje ono pravo.”, dodao je on u tekstu za Nature.

Još:

Mala škola AI: treniran ili deriviran model? Kako treniramo AI?

Rad u doba tehnološke revolucije

Šta je to umjetna inteligencija? Bazične stvari koje treba razumjeti