SKROL KROZ PRIČU

Jelena Kalinić, 1. avgusta 2024.

Romanovi: kako su DNK forenzika i kraljevska krv riješili misteriju

Forenzika je odigrala ključnu ulogu u identifikaciji posmrtnih ostataka članova carske porodice Romanov, ubijenih 1918. godine. Korištenjem DNK analiza, uključujući uzorke princa Filipa, potomka Romanovih, naučnici su uspjeli potvrditi identitet žrtava i razjasniti misteriju koja je trajala skoro cijelo stoljeće.

Neslavan kraj jednog carstva

Jedno od najozloglašenijih ubistava u istoriji okončalo je tri vijeka vladavine Romanovih u Rusiji. U centralnom ruskom gradu Jekaterinburgu, 1918. godine, car Nikolaj II i njegova porodica su brutalno ubijeni, završavajući carski period Rusije.

Decenijama je misterija okruživala njihovu smrt, ali poslije skoro jednog vijeka, istina je konačno otkrivena. U pronalasku istine, važnu ulogu je imao Princ Philip, vojvoda od Edinburga, suprug kraljice Elizabethe II.

Princ Philip
1952 – 2021

Pokojni princ Philip u srodstvu je s Romanovima i po majci i po ocu. Philip je pranećak Aleksandre Romanov, supruge Nikolaja II, i posljednje carice Rusije. Aleksandra Fjodorovna Romanov bila je, naime, rođena kao  Alix od Hessena i Rajne, iz dinastije Hessen, kuće Hesse-Darmstadt, a po majci iz dinastije Saxe-Coburg i Gotha, baš kao i pokojna kraljica Elizabeta II. Međutim, otac Elizabete II, Kralj George V je promijenio ime dinastije u Windsor, jer je Saxe-Cobur bilo suviše njemački u toku Drugog svjetskog rata.

Otkrivanje prvih ostataka

Godine 1991, u plitkom grobu otkriveni su ostaci koji pripadaju caru Nikolaju II, carici Aleksandri i troje od njihove petoro djece.

Mjesto pronalaska postmrtnih ostataka Romanovih

Ovaj šumoviti lokalitet otkrio je Aleksandar Avdonin, lokalni geolog, koji je svoje otkriće držao u tajnosti sve do pada Sovjetskog Saveza. Ovo otkriće pokrenulo je dugogodišnju potragu za istinom.

Misterija nestalih kćeri

Dvije caričine kćeri nedostajale su iz prvobitne grobnice, što je podstaklo spekulacije da je najmlađa kći, Anastasija, možda preživjela pogubljenje. Međutim, 2007. godine, ostaci dvoje djece pronađeni su u drugoj grobnici u blizini. Ova nova otkrića otvorila su vrata daljim istraživanjima i analizama.

Anastasija
1901 – 1918

Marija
1899 – 1918

Anastasija
1901 – 1918

Marija
1899 – 1918

Noć smrti

Na kobnu noć 16. jula 1918. godine, porodici Romanov je naređeno da siđu u podrum svoje kuće, gde su streljani i ubijeni.

Podrum kuće gdje su ubijeni Romanovi

Oni koji su preživjeli pucnjavu bili su izbodeni do smrti. Ovo brutalno ubistvo izvršili su boljševici, a ostaci su bili neidentifikovani skoro jedno stoljeće.

Uloga Princa Philipa

U istraživanjima koja su uslijedila, ključni dokaz došao je iz uzorka krvi princa Philipa, vojvode od Edinburga, koji je bio direktni potomak caričine sestre. Dr. Peter Gill, stručnjak za genetiku, analizirao je uzorke kostiju i uspio da izvuče DNK, čime je uspostavljeno podudaranje sa živim rođakom iz kraljevske porodice.

Iako su i Elizabetha II i princ Philip bili u srodstvu sa Romanovima, Philipova veza je potjecala preko Aleksandre, sa kojom je dijelio zajedničkog ženskog pretka, što je značilo da samo on može pružiti podudaranje mitohondrijalne DNK. Princeza Victoria i Alix – odnosno Carica Aleksandra Fjodorovna Romanova, bile su sestre. Obje su bile unuke Kraljice Victorije, da, one čuvene.

Aleksandrina majka bila je Victorijina druga kći, princeza Alisa.  Princeza Victorija je mama mame Princa Philipa, gluhe princeze Alice od Battenberga, kojoj je kasnije u životu dijagnosticirana paranoidna shizofrenija. Kraljica Elizabeta je pra-praunuka kraljice Victorije, a princ Philip Victorijin je pra-praunuk.

Kraljevsko stablo

Dakle, i moderne kraljevske porodice, uključujući prinčeve Williama i Harryja, u rodu su s posljednjom ruskom carskom porodicom Romanovi.

Sa uzorkom princa Philipa, naučnici su 1993. godine potvrdili da četiri ostatka pripadaju Aleksandri i tri Romanove kćeri.

Tijelo Nikolajevog brata je ekshumirano kasnije da bi se pružilo podudaranje DNK za Nikolajeve ostatke. Ostaci Alekseja i poslednje Romanove kćeri pronađeni su kasnije. Filip je dao još jedan uzorak DNK 2007. godine kako bi se potvrdio njihov identitet. Ovo je opisano i u seriji „Kruna“.

Potvrda identiteta

DNK analiza potvrdila je da ostaci pripadaju carici Aleksandri i njenoj djeci, pružajući neosporan dokaz da su svi Romanovi ubijeni te noći. Iako su neki naučnici bili skeptični zbog starosti uzoraka, dodatna istraživanja su potvrdila originalne nalaze. Ovi rezultati su bili ključni za rješavanje stogodišnje misterije.

Naučni doprinos

Ovaj pionirski rad u forenzičkoj DNK analizi ne samo da je riješio istorijski slučaj, već je i postavio temelje za moderne metode forenzičkog testiranja. Istraživanje je pomoglo u stvaranju nacionalne DNK baze podataka u Velikoj Britaniji i ubrzalo razvoj metoda koje se danas koriste širom svijeta u kriminalističkim istragama. Detalji ove istrage predstavljeni su u izložbi povodom stogodišnjice slučaja 2018. godine.

 

 

 

 

 

Reference:

1. Romanovi, identifikacija: Coble MD. The identification of the Romanovs: Can we (finally) put the controversies to rest? Investig Genet. 2011 Sep 26;2(1):20. doi: 10.1186/2041-2223-2-20. PMID: 21943354; PMCID: PMC3205009.

https://www.europeana.eu/en/item/2024904/https___www_topfoto_co_uk_asset_3010737