Upotreba antimalarika hidroksihlorokina kod hospitalizovanih pacijenata sa COVID-19 u ranim fazama pandemije mogla bi biti odgovorna za skoro 17 000 smrtnih slučajeva, prema novom istraživanju.
U istraživanju objavljenom 2024. u časopisu Biomedicine & Pharmacotherapy, francuski istraživači su otkrili da je 17.000 ljudi umrlo u šest zemalja (Italija, Francuska, Belgija, Španija, SAD i Turska) jer su se oslanjali na ovaj lijek. Istraživači tvrde da je to zato što je lijek korišten “off label” umjesto efikasnijih tretmana i zbog potencijalnih kardiovaskularnih problema koje može izazvati kao nuspojavu.
Antiparazitik hidroksihlorokin, koji se najčešće koristi za liječenje malarije, postao je popularan u ranim fazama pandemije COVID-19, jer je lansirano na stotine ispitivanja kako bi se utvrdila njegova efikasnost protiv virusa na osnovu nedovoljnih dokaza. S obzirom na ograničen broj drugih dostupnih lijekova, mnogi ljekari su počeli da tretiraju pacijente sa visokim rizikom upotrebom ovog lijeka u bolnicama. Upute da se ovaj lijek prenamijeni kod kovida bile su bazirane na metodološki lošoj studiji koju je vodio marsejski naučnik Didier Raoult, a koja je više puta debunkovana.
Zbog otkrića lažiranja podataka u studiji, koje je pronašla Elizabeth Bik, ona je imala dosta problema s tužbama Raoulta. Inače blog Quantum of Science, prethodnica Nauka govori, već je u maju 2020. upozoravao kako hidroksihlorokin nije efikasan za liječenje COVID-19.