Američki naučnici razvili su novu metodu uređivanja gena kako bi se borili protiv spinalne mišićne atrofije (SMA), koristeći genetički izmijenjene miševe.
SMA je vodeći genetički uzrok smrti novorođenčadi širom svijeta, s gubitkom ćelija odgovornih za motoričku funkciju, što dovodi do slabosti i atrofije mišića te utječe na govor, hodanje, gutanje i disanje.
Nasljeđuje se autosomno recesivno, što znači da oba roditelja moraju prenijeti defektni gen na dijete, odnosno oba roditelja moraju biti nosioci defektnog gena. Postoji nekoliko oblika SMA, s različitim stupnjevima ozbiljnosti.
Tim istraživača iz bolnice Massachusetts General u Bostonu koristio je tehnologiju uređivanja gena, zasnovanu na CRISPR-u, kako bi modificirao prirodnu mutaciju u genu (SMN2) koja smanjuje proizvodnju ključnog proteina (SMN) za motoričku funkciju.
Ova tehnologija omogućava ispravku komponenti u DNK, a koje ne funkcionišu zbog ovih mutacija.
Tretman je uspješno obnovio proizvodnju SMN proteina i poboljšao simptome pokreta kod miševa koji su genetički izmijenjeni kako bi imali simptome SMA.
Istraživanje je objavljeno početkom decembra u časopisu Nature Biomedical Engineering pod naslovom “Optimization of base editors for the functional correction of SMN2 as a treatment for spinal muscular atrophy” predstavlja značajan korak prema dugotrajnom genetičkom tretmanu za SMA. Budući koraci uključuju kombinovanje terapije s drugim lijekovima i razvoj novih metoda dostave za pacijente, ali i nastavak testiranja sigurnosti i efikasnosti terapije u veći studijama na životinjama te potom i u kliničkim studijama na ljudima.
Ovdje treba naglasiti da, premda istraživanje budi nadu, još je daleko od kliničke primjene na ljudima te će do tada proći dosta vremena.
Jedina za sada dostupna genetička terapija za SMA je Zolgensma. Razvijena kao jednokratni tretman, Zolgensma koristi virusni vektor kako bi dostavio funkcionalan kopiju defektnog gena SMA u organizam pacijenta. Ovaj pristup ima potencijal da trajno ispravi uzrok bolesti, poboljšava motoričke funkcije i produžava život. Uprkos visokim troškovima od preko milion dolara po pacijentu, terapija Zolgensma predstavlja značajan napredak u liječenju SMA.
Reference:
Alves, C.R.R., Ha, L.L., Yaworski, R. et al. Optimization of base editors for the functional correction of SMN2 as a treatment for spinal muscular atrophy. Nat. Biomed. Eng (2023). https://doi.org/10.1038/s41551-023-01132-z