Svjetska zdravstvena organizacija (SZO/WHO) proglašava globalnu izvanrednu situaciju zbog nove epidemije Mpox, kako je objavljeno 14. avgusta 2024. Organizacija kaže da trenutna epidemija boginja u Africi zahtijeva koordinirane međunarodne napore da se suzbije.
WHO je okupila odbor za hitne slučajeve kako bi se raspravljalo o velikom porastu Mpox boginja (zastarjeli naziv: majmunske boginje) u Demokratskoj Republici Kongo (DRC), koji se sada proširio na susjedne zemlje. Slučajevi Mpox-a već su bili u porastu u DRC-u 2023., ali sada su naglo porasli. Prijetnja je ovaj put smrtonosnija. Od početka ove godine samo je Demokratska Republika Kongo prijavila 15 600 slučajeva boginja i 537 smrtnih slučajeva. Najrizičniji su žene i djeca mlađa od 15 godina.
Na temelju dostupnih podataka, djeca u DRC-u su najgore pogođena epidemijom u zemlji. Čini se da je to slučaj i u Burundiju, ali ne i u Nigeriji i Južnoafričkoj Republici, gdje su do sada mladi bili najviše pogođeni. Ipak, zdravstveni dužnosnici još ne razumiju puni opseg hitne situacije u DR Kongu ili drugdje u Africi.
Mpox predstavlja posebno visok rizik u Africi zbog velikog tereta HIV infekcija na tom kontinentu, od kojih postotak nije dijagnosticiran ili nedovoljno liječen. Osobe koje žive s HIV-om, a posebno one s uznapredovalom bolešću, suočene su s većim rizikom od teške bolesti i smrti od boginja.
Prema genetičkim analizama, negdje oko septembra virus je dobio mutacije koje su mu omogućile brže širenje među ljudima. Djelomično je krivac za širenje i heteroseksualna prostitucija. Do sada su se slučajevi javljali više u gay populaciji i ostajali u gay zajednici, ali se sada situacija promijenila. WHO, zdravstveni radnici, aktivisti su već odavno upozoravali na stigmatizaciju oboljelih kroz interpretacije da se kod Mpox radi o “gay bolesti”, što nije istina – svi mogu oboljeti.
Proglašavajući vanrednu situaciju, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO, rekao je: “Pojava novog Mpoxa, njegovo brzo širenje u istočnom DRC-u i prijava slučajeva u nekoliko susjednih zemalja vrlo su zabrinjavajući. Povrh izbijanja drugih klasa Mpoxa u DRC-u i drugim zemljama u Africi, jasno je da je potreban koordinirani međunarodni odgovor kako bi se zaustavile ove epidemije i spasili životi.”
Samo dan nakon proglašenja vanredne zdravstvene situacije, Švedska je potvrdila prvi slučaj Mpox.
Postoje dvije linije virusa: Clade 1, a švedski slučaj identificiran je kao Clade 1b. Otkako je Mpox Clade 1b prvi put uočen u Demokratskoj Republici Kongo, bilo je potvrđenih slučajeva u Burundiju, Keniji i Ruandi, prije nego što je novi slučaj identificiran u Švedskoj. Iako je Clade 2 izazvao javnozdravstvenu opasnost 2022., bio je relativno blag i oko 300 slučajeva već je identificirano u Švedskoj. Svjetska zdravstvena organizacija za region Evrope saopštila je da aktivno sarađuje sa švedskim zdravstvenim institucijama o tome kako najbolje riješiti prvi potvrđeni slučaj mpox Clade 1b.
WHO je pozvao druge zemlje da djeluju brzo i transparentno poput Švedske, budući da će vjerovatno biti daljnjih uvezenih slučajeva Clade 1 u evropskoj regiji tokom narednih dana i sedmica.
Podsjetimo, postoji i vakcina protiv ove bolesti. Također, naziv bolesti i virusa je Mpox, napušten je stari naziv majmunske boginje zbog omalovažavajuće prirode.
Ono što ljude interesuje vezano za ovu bolest jeste način prenosa, zaštite, dostupnost zaštite, ali i to da li će biti lockdowna. Već je prošli val Mpoxa pokrenuo dezinformacije, a vjerovatnost je velika da će i ovaj.
Problem s Mpoxom je to što je zahvatio Afriku i razvijeni svijet se mnogo ne brine. Onog trenutka kada se novi soj pojavi u Evropi ili Sjevernoj Americi (a kako vidimo, pojavio se u Švedskoj), dići će se na noge. Tek tada se može očekivati neki globalni, multilateralni odgovor. Ova epidemija je pitanje zdravstvene pravde, odnosa Globalnog juga i Globalnog sjevera, ekomomske nejednakosti i pristupa zdravstvenoj zaštiti, vakcinama i obrazovanju. Ko će, ako se počne širiti van Afrike, imati bolji pristup prilično ograničenoj zalihi vakcina?
Ponoviće se ista priča kao za COVID-19, kao za prošli val Mpoxa, a isti problem očekujemo i za ptičju gripu. Zanemarene tropske bolesti se zovu tako jer ih Globalni sjever, tačnije globalni sjevero-zapad zanemaruje, jer se te bolesti ne dešavaju u ovim zemljama, osim kao rijetki importovani slučajevi. Azija, Afrika i Južna Amerika su doaleko od očiju i daleko od srca, osim kada treba crpiti resurse. Nejednakost je srž problema, nedostatak empatije i shvatanja kako bolesti nemaju granice. A sam Balkan je stiješten između Globalnog juga i Globalnog Sjevera – previše razvijen za Jug, presiromašan za Sjever.
Napomena: tekst je ažuriran podatkom da je u Švedskoj potvrđen slučaj Mpox.