Martina Dimoska, rođena je i odrasla u Kičevu, Sjeverna Makedonija. Ona je analogna astronautkinja i to prva s Balkana. Radi nešto stvarno cool: provodi istraživanja i priprema pojedince za buduće svemirske misije. Ona je i osnivačica i predsjednica International Space Alliance, NASA Space Apps Challenge Local Lead for Mountain View and Cleveland.
Ko je Martina Dimoska?
Martina je završila dodiplomski studij materijalnog inženjerstva i nanotehnologije na Fakultetu za tehnologiju i metalurgiju (TMF, UKIM, Skoplje). Tokom studija, postala je alumnistica programa Global UGRAD na Univerzitetu Kent State sa punom stipendijom. Nakon toga, završila je Diplomski program studija komercijalnog svemira na Florida Tech uz stipendiju Fondacije Aldrin. Trenutno završava magistarske studije svemirskih nauka na uglednom Međunarodnom univerzitetu za svemirske studije.
„Zainteresirala sam se za STEM jer sam voljela graditi stvari i rješavati probleme, a istovremeno sam zadržala svoj kreativni dio jer sam imala sestru s invaliditetom koju sam morala animirati i zabavljati dok smo odrastale. Bila je sjajna, ljubazna i ohrabrujuća s puno strpljenja za moje ‘izume’ i koncepte. To je bilo teško, ali divno vrijeme“, kazala je u razgovoru za Nauka govori Martina Dimoska.
„Prvi put sam se zainteresirala za analogne astronomske misije kada sam vidjela kako određeni analogni istraživački eksperimenti doprinose ljudskoj izvedbi u svemiru dok sam studirala na Međunarodnom sveučilištu za svemirske studije. Između svojih studija, proaktivno sam se trenirala i stekla sam znanje u značajnim institucijama kako bih se kvalificirala za misije visoke vjernosti koje pružaju neprocjenjiva istraživanja u partnerstvu s značajnim svemirskim agencijama“, dodala je.
Šta su to analogne svemirske misije?
Kako je objasnila Martina, analogne astronomske misije su simulirane svemirske misije koje se provode u okruženjima na Zemlji koja oponašaju određene aspekte uslova istraživanja svemira. Ove misije služe kao ključna obuka i priprema za buduće stvarne svemirske misije omogućavajući astronautima i istraživačima da testiraju opremu, postupke i ljudske reakcije u postavkama koje podsjećaju na izazove svemirskih putovanja.
Analogne astronomske misije imaju ključnu ulogu u pripremi za buduće svemirske poduhvate, nudeći vrijedne prilike za istraživanje, eksperimentiranje, obuku, timski rad, smanjenje rizika i angažman javnosti u simuliranim okruženjima istraživanja svemira na Zemlji. Ove misije imitiraju fizičke, psihološke i operativne izazove svemirskog putovanja, omogućavaju testiranje novih tehnologija i postupaka, proučavaju ljudske faktore, razvijaju vještine i suradnju tima te pomažu u identifikaciji potencijalnih rizika i planiranju mjera za njihovo suzbijanje. Također, doprinose podizanju svijesti i motivaciji javnosti za istraživanje svemira.