Nisam ljubitelj Red Bulla, a ni drugih energetskih pića. Sam Red Bull mi ima okus šumeće tablete željeza, gaziranog soka okusa borovnice i smrdi mi. Ali, da je istina da je Red Bull baš opasan zbog toga što sadrži taurin?
Prema referenci koju navodi sam proizvođač, u ljudskom tijelu se nalazi prirodno oko 70X više taurina nego u jednoj limenci Red Bulla. Suštinski, taurin čini 0.1% tjelesne težine odrasle osobe, što znači da neko težak 80 kg ima oko 80 grama taurina u sebi, što nije beznačajna količina.
Dakle, šta je to taurin?
To je 2-aminosulfonska kiselina – ima amino grupu i sulfo grupu (–SO3H ), a to je čini vrlo neobičnim i rijetkim spojem u svijetu organske hemije. Zapravo, to je organska kiselina sa amino grupom. To također znači da taurin ne učestvuje u biosintezi proteina, ne izgrađuje bjelančevine. Također je antioksidans koji djeluje na jone kadmijuma i olova.
Taurin je bitan za proizvodnju žuči, za modulaciju intracelularnog slobodnog kalcijuma, važan je za pravilan rad retine i mozga. Deficijencija taurina dovodi do kardiomiopatije, poremećaja u razvoju, poremećaja finkcije bubrega i oštećenja neurona retine.
Mišljenje Evropske komisije o kafeinu, taurinu i drugim sastojcima energetskih pića iz 1999. je jasna: taurin i druge spomenute supstance nemaju teratogeno, genotoksično ili karcinogeno dejstvo, ali imaju određen pozitivan učinak na hormonalni odgovor. U tom tekstu se kaže kako nije jasno da li je taj učinak posljedica taurina ili glukuronolaktona. Međutim, također se naglašava da, zbog povećanog udjela ugljenih hidrata, ovo i nisu najbolji izvori taurina.
Ipak, prekomjerna konzumancija Red Bulla nije preporučljiva, pogotovo ne onima koji već imaju probleme kardiovaskularnog sistema, prije svega zbog velike količine šećera i kofeina.