Fotosinteza
Prethodni post: ,,Zelen konjic u gori – svijetla faza fotosinteze”.
Glukoza – onaj krajnji produkt fotosinteze nastaje u stromi hloroplasta (ne na tilakoidnoj membrani!) i reakcije koje vode sintezi glukoze ne ovise o svjetlu, mada se nikad ne odvijaju po noći. Dakle, naziv “tamna faza fotosinteze” samo je simboličan – kompletna fotosinteza, sa svim svojim fazama, odvija se isključivo po danu.
Pravilan naziv za ovu fazu fotosinteze bio bi Calvinov ciklus (Calvin-Benson-Basshamov ciklus, prema naučnicima sa UC Berkeley koji su ga otkrili) je niz reduktivnih biohemijskih reakcija u stromi hloroplasta fotosintetskih organizama. U suštini, ovaj dio fotisinteze je ono što zovemo fiksacija karbona tj. ugradnja karbona u žive organizme. U ovom procesu se koriste ATP i NADPH nastali u svijetloj fazi fotosinteze – ATP donira energiju a NADPH je prenosnik elektrona. Ključni enzim za ovu fazu je protein koji ima jako zanimljivo ime – zove se RuBisCo (ne, nije greška u CapsLock, ovako se piše) što je skraćenica za, zipa ovo: ribulozo-1,5-bisfosfatnu karboksilazu/oksigenazu. RuBisCo je jedan od najčešćih enzima u živom svijetu i katalizira karboksilaciju ribulozo – 1,5 bisfosfata RuBP
Međutim stvarni produkt fotosinteze nije glukoza – ona nastaje tek nešto kasnije. Pravi produkt je jedno jedinjenje sa 3 atoma karbona: gliceril-aldehid fosfat, ali se u opštim formulama fotosinteze obično piše glukoza, jer je tako jednostavnije, i onda postoji ona poveznica sa procesom disanja, gdje ispada kako su disanje i fotosinteza samo suprotni procesi.
2 + 6 NADPH + 5H
2O + 9 ATP → gliceraldehide-3-fosfat (G3P) + 2H+ + 6NADP+ + 9ADP + 8 Pi