Veliki problem u organizaciji Olimpijskih igara 2016. u Riu predstavlja eskalacija virusnih infekcija čiji su vektori komarci

 

Zika virus je prvi put otkriven u Africi 1947. (u Ugandi) ali se danas širi po cijeloj Latinskoj Americi. Zika virus ima jednog vektora, komarca Aedes aegypti, slično kao i plazmodij malarije (s tom razlikom što plazmodij malarije nije virus, već protist, a komarac je Anopheles gambiae/A. maculipennis). Dakle, komarac prenosi virus, a čovjek je krajnji domaćin.

Infekcija nema neke stravične simptome, kao što to ima infekcija ebola virusom – dosta simptoma prođe “ispod radara”. Simptomi uključuju blagu groznicu, ponekad osip, bol u zglobovima i crvenilo očiju.
Još nema vakcine protiv zika.
Zika nije nešto opasan, Sem u jednom slučaju – ako ste trudnica.
Sve do kraja prošle godine niko pojma nije imao da infekcija zika virusom može ima strašne posljedice po plod.
U Brazilu je prošle godine povećan broj beba rođenih sa mikrocefalijom – abnormalno malom glavom i nerazvijenim centralnim nervnim sistemom. Sa 150 slučajeva 2014. broj beba sa mikrocefalijom je povećan na 3863 u 2015. Istovremeno, povećan je i broj ljudi koji su prebolovali infekciju zika virusom. Postoji jaka korelacija između ovih događaja i naučnici su u oktobru prošle godine došli do hipteze kako zika virus na neki način utječe na razvoj ploda. Naravno, uvijek treba imati na umu da korelacija ne znači i kauzalnost.
Dok se ne otkrije mehanizam ovog djelovanja (ili ne opovrgne) ovo izgleda kao dosta valjana hipoteza. Putne preporuke za građane Velike Britanije jesu da trudnice ne putuju u krajeve gdje ima zika virusa. Vlasti u Kolumbiji su čak savjetovale žene da u idućem periodu ne planiraju trudnoću. Ovo može zvučati strašno, ali mislim da su u pravu. Nema potreba da objašnjavam zašto. Pogledajte slike:
Izvor: www.thehartleyhooligans.com
Izvor: AP
Na prvoj slici, djevojčice imaju mikrocefaliju koja je posljedica autosomalno recesivnog nasljeđivanja, a na slici ispod mikrocefalija je izazvana prenatalnom infekcijom zika virusom. Mikrocefalija se često javlja zajedno sa nizom drugih poremećaja – spastičkom kvadriplegijom, epilepsijom, patuljastim rastom, poremećajima vizuelnog korteksa.
Srodni virusi, kao što su virus žute i denga groznice ne izazivaju ovakva stanja ako dođe do prenatalne infekcije. Međutim, virusi iz nekih drugih porodica, poput virusa rubeole i citomegalovirusa, kao što je poznato, mogu napraviti dar-mar u nervnom tkivu ploda te infekcije u toku trudnoće ovim virusima često rezultiraju raznim defektima nervnog sistema ploda.

CDC preporučuje sljedeći skup koraka za trudnice koje su ipak posjetile krajeve u kojima hara virus.

Dopuna (1.3.2016.): grupa francuskih naučnika sa Pasterovog instituta u Parizu je našla dokaze da postoji veza između zika virusa i Guillain-Barréovog sindroma, vrste paralize zbog koje se sve više pacijenata javlja bolnicama u Latinskoj Americi. Rad je objavljen u časopisu Lancet 29. februara 2016.