Nekad stvarni život piše romane, a nekad scenarije za najgore trash filmove. Prvo smo imali seriju filmova Sharknado, a onda, 2023. izašao je Cocaine shark, da bi 2024. godine naučnici zaista pronašli kokain kod morskih pasa.

Divlji morski psi uz obalu Brazila testirani su pozitivno na kokain, prema novoj studiji brazilskih naučnika, u najnovijem istraživanju koje pokazuje kako ilegalna konzumacija droga ljudi šteti morskom životu.

Prema studiji pod efektnim nazivom „Cocaine Shark” objavljenoj u časopisu Science of the Total Environment, naučnici su secirali tijela 13 morskih pasa vrste Rhizoprionodon lalandii (brazilska oštronosa ajkula) uhvaćenih u ribarske mreže na plaži u Rio de Janeiru.

Svi testirani primjerci bili su pozitivni na drogu. Prethodne studije su pronašle kokain u riječnim, morskim i otpadnim vodama, a tragovi droge pronađeni su i u drugim morskim organizmima poput škampa, a postoje i izvještaji da su tragovi nađeni i u drugim zemljama, poput Engleske. Odvojena studija nedavno je otkrila da visoki nivoi kokainskih ostataka izazivaju ozbiljne toksične efekte kod životinja poput smeđih dagnji, kamenica i jegulja u zaljevu Santos, u brazilskoj državi São Paulo.

Međutim, koncentracija pronađena kod morskih pasa u Rio de Janeiru bila je 100 puta viša nego kod drugih morskih životinja, rekli su istraživači.

Kako je kokain dospio u morske pse ostaje misterija. Moguće je da je preko otpadnih, kanalizacionih voda, a nije isključeno ni da su krijumčari bacali drogu u more ili je dio droge pao u more prilikom prekrcavanja.

Kada se prvi put pojavila tvrdnja da su ajkule na kokainu, i to u vodama oko Floride, naučnici su debunkali tu tvrdnju, govoreći kako to nije moguće, kako ajkule ne privlači kokain jer ne miriše kao meso. Međutim ajkule ne moraju pojesti kokain da bi se kontaminirale – moguće je da je kokain ušao u njihov organizam samo tako što je bio razblažen u vodi.

Brazil ne proizvodi velike količine kokaina, ali je veliki izvoznik te to objašnjava i kako su tragovi pronađeni i morskim psima koji su se nalazili u brazilskim vodama.

Naučnici kažu kako kokain ima kratko poluvrijeme razgradnje u okolini tako da, ako je pronađen u životinjama poput morskih pasa, to znači da puno droge ulazi u ekosisteme. Inače, istraživanja potvrđuju da kokain na životinje djeluje slično kao na ljude.

Još jedna zabrinutost je i to što je morski pas vrste Rhizoprionodon lalandii uobičajen dio brazilske prehrane, što podiže mogućnost da kokainski ostaci mogu preći iz ribe na ljude.