Časopis Nature (Nature Magazine) ima IF 41.778 (2018.), dok Science Magazine ima IF 41.845 (2019.).
Ukratko, što je više neki rad citiran, to je on važniji u naučnom svijetu. Što neki časopis ima više visokocitiranih radova, to je taj časopis utjecajniji. IF se izračunava tako da se broj citata dobijenih u tekućoj godini na radove objavljene u proteklom dvogodišnjem razdoblju podijeli sa brojem radova objavljenih u istom tom razdoblju. Odnosno, IF je srednja vrijednost citiranosti rada u nekom časopisu. Ako Nature ima IF za 2015. od 38.138, to znači da je svaki naučni rad objavljen u Nature citiran u prosjeku oko 38 puta. IF se objavljuje tek naredne godine, jer ga je nemoguće izračunati prije isteka godina. Znači, IF časopisa Nature za 2015. je objavljen 2016., a IF za 2016. godinu ćemo saznati 2017.
S obzirom da naučni časopisi ne objavljuju samo naučne radove, nego i druge vrste članaka, istraživačke priče, pisma, komentare, to se za izračunavanje IF koriste samo članci koji su kategorizirani kao izvorni znanstveni članci (articles) i pregledni članci (reviews). Ono što bi visok IF trebao garantovati jeste stroga procjene radova koji se primaju na pregled. Prvobitno, IF je zamišljen kao alat bibliotekara kako bi lakše procijenili na koji se časopis treba pretplatiti. Međutim, nejasno je kako je IF postao mjera kvaliteta rada. Čak su se i časopisima sa visokim IF dešavali gafovi sa objavom lažiranih radova.
Problemi sa IF posljedica su jedne boljke akademske javnosti, koju ćemo za potrebe ovog posta nazvati citatologija. Značaj nekog rada se mjeri time koliko su ga puta citirali, ergo, radovi sa manjim brojem citata nisu bitni. Međutim, postoje radovi koji su a priori osuđeni na manju citiranost jer se poljem u koje spada taj rad bavi mali broj ljudi ili su istraživanja tek u povoju, ili je teško naći dovoljno značajan uzorak pojave tako da zaista mali broj naučnika ima priliku posmatrati i proučavati taj fenomen. Takvi radovi su razne studije slučaja, radovi na epigenetici traumatskog sindroma jer samo područja na kojima je bilo ratovanja imaju dovoljno velik uzorak i sl. Mnogo je benignih razloga zašto neki rad u startu neće biti dovoljno citiran. Čak i ako se radi o značajnom radu, ako naučnici ne dolaze iz neke top-notch zemlje (SAD, UK, Kina, zemlje EU), moguće je da će rad ostati nezapažen. Čak su urednici časopisa u stanju odbiti rad ako procijene da im neće donijeti citiranost, da im “ne pokvari prosjek”. Ovo je fenomen o kojem se šuti, a jeste jedan vid diskriminacije naučnika koji dolaze iz nekih manje razvijenih zemalja.
Još jedna mana impakt-faktora (kad ga već svi tako zovu), osim oslanjanja na citatologiju, jeste i procjena. Nije jasno ko vrši tu procjenu. U važnim časopisima urednici obično imaju scientific background, pa čak i iskustvo u naučno-istraživačkom radu, a radovi su peer-reviewed, što znači da ih prije objavljivanja pregledaju naučnici iz istog polja koji nisu bili uključeni u istraživanje, što je garancija da, ako oni odobre rad, taj rad zaista vrijedi nešto, ima dobru metodologiju. Međutim, postoje i časopisi koji nisu peer-reviewed, časopisi kojima urednici nemaju iskustvo rada na naučnom istraživanju, a na uređivačku i izdavačku politiku časopisa se može utjecati. Recimo, IF se može “napuhati”: neki časopisi prihvataju samo radove u kojima su voditelji bili naučnici viših zvanja (senior scientist, koji su obično Principal Investigators – PIs – dok samo istraživanje radi mlađarija doktoranata i postdoktoranata). Tačnije, ti časopisi daju ekskluzivitet seniorima i rade po principu “by invitation only”. Zatim, radovi za koje se očekuje visoka citiranost se objavljuju početkom godine, kada svi rade, a ne tokom ljetnjeg perioda kada bi se moglo desiti da ovi radovi prođu neopaženo jer su ljudi, jednostavno, na odmoru. Zapravo, manipulacije preko izdavačke politike mogu dovesti i do 300% fluktuacije u IF. Šta je onda tu objektivno i mjerljivo?