Bakterija uzročnik gonoreje, izvor:CDC
 
 

Velika je vjerovatnoća da će gonoreja uskoro postati nelječiva bolest, baš kao što je to bila na početku 20. vijeka i u daljoj prošlosti. Prema Izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u oko 60% ispitivanih zemalja pronađeni su slučajevi gonoreje koju uzrokuje antibiotik-rezistetni soj bakterija.

 
Gonoreja je seksualno prenosiva infekcija koju izaziva bakterija Neisseria gonorrhoeae. Sama infekcija često u početku nema izražene simptome: peckanje pri mokrenju ili povećan iscjedak te lezije na koži međutim, posljedice neliječene gonoreje su drastične jer se uzročnik može proširiti na zglobove, oči i srce ili uzrokovati neplodnost. 
 
„Bakterija koja uzrokuje gonoreju je vrlo lukava. Svaki put kada upotrijebimo neki novi antibiotik, bakterija razvije rezistenciju na njega“, izjavila je u press-izvještaju WHO dr Teodora Wi. Bakterija je posebno otporna na stare i raširene antibiotike, a u nekim zemljama, posebnom onim bogatim, bakterija pokazuje rezistenciju na sve poznate vrste antibiotika. Procjenjuje se da se godišnje gonorejom zarazi oko 78 miliona ljudi te su podaci WHO o ovom problemu izrazito zabrinjavajući. Ako se dodatno uzme u obzir da se u zemljama, poput naše, zbog stigme ne razgovara otvoreno o problematici reproduktivnog zdravlja, seksualnosti i korištenju zaštite, time naša i slične zemlje predstavljaju potencijalno ranjive regione.
 

 

Bakterija Neisseria gonorrhoeae reaguje na antibiotike iz klase cefalosporina, poput cefiksima i ceftriaksona, ali je u 50 zemalja zabilježena pojava rezistencije čak i na ove antibiotike. Prema radu kojeg je WHO (autor Teodora Wi) početkom jula objavila u PloS Medicine, pod naslovom „Antimicrobial resistance in Neisseria gonorrhoeae: Global surveillance and a call for international collaborative action“ postoji jaka rezistencija na tri antibiotika koja se obično prepisuju u terapiji gonoreje, pri čemu se 97% tih slučajeva odnosi na rezistenciju prema ciprofloksacinu, jednom od najpristupačnijih antibiotika, dok je 81% slučajeva infekcije rezistentno na azitromicin.