Kopija fragmenta X žene i kojeg je ekstrahirana mDNK denisovaca

 

 


Sklapamo komad po komad, kost po kost šta su to bili naši rođaci, denisovci. Po prvi put je identificiran fragement lobanje jednog denisovca – prijašnji nalazi su se oslanjali na fragmente kosti malog prsta jedne mlade individue (Denisova 3 ili “X žena”) iz koje će tim antropologa Svante Pääboa ekstrahirati mitohondrijalnu DNK – koja će pokazati da se radi o jednom drugačijem pripadniku roda Homo.

 

Poslije je nađen jedan zub (Denisova 4) te još nekoliko fragmenata. Zapravo, sve što znamo o ovom čovjeku znamo iz mrvica fragmenata. Pri tome je fragment Denisova 3 uništen radi ekstrakcije mDNK. Upravo stoga je još jedan fragment – i to kosti glave – iznimno značajan. Identificirani su fragmenti svega 4 individue i to iz jedne pećine – pećine Denisova – u Sibiru.

Ulaz u pećinu Denisova i jedan od pokušaja rekonstrukcije denisovca

 


Analize su pokazala da se ova grana roda Homo odvojila od zajedničkog pretka sa neandertalcima te je sestrinska grana neandertalaca, ali da se ne radi o neandertalcima.
 
Rad o ovom nalazu još nije publiciran, ali će biti predstavljen na 88. godišnjem sastanku American Association of Physical Anthropologists krajem marta 2019.
 
Novo otkriće sastoji se od dva fragmenta sa zadnje lijeve strane parijetalne kosti, koji formiraju strane i “krov” lobanje, dimenzija 8 cm x 5 cm. Analiza DNK dokazuje da su fragmenti denisovski. Tim naučnika koji je otkrio ovaj nalaz još neće previše da otkriva.  
 
Inače, traženja fragmenata kostiju denisovaca u spomenutoj pećini je iznimno težak posao: naučnici prvo skupe sve koštane fragmente, pa ih onda testiraju kako bi vidjeli koji od njih pripadaju homininama, a koji životinjama. Vrlo često u vreći punoj malih fragmenata kostiju budu uglavnom kosti bizona, mamuta, hijena, medvjeda, ali ni traga od ljudskih kostiju, tragova ljudskog kolagena.