Feynman je prisustvovao prvom uspješnom testu atomske bombe 16. jula 1945. godine, poznatom kako Trinity test koji je bio dio Manhattan Projekta. Navodno nije nosio zaštitne naočale koje su nosili drugi, već je promatrao iza vjetrobranskog stakla za koje je vjerovao da će biti dovoljno da filtrira štetne ultraljubičaste zrake.
Ultravioletno (UV) zračenje se oslobađa pri nuklearnim eksplozijama, zajedno s drugim vrstama elektromagnetnog zračenja, poput vidljive svjetlosti, infracrvenog zračenja, rendgenskih zraka i gama zraka. Nuklearna eksplozija generiše intenzivan izvor energije, a elektromagnetno zračenje se oslobađa tokom različitih faza eksplozije.
Ultravioletno zračenje može biti štetno za ljudsko tkivo, uključujući kožu i oči. Kako bi se smanjila izloženost štetnom zračenju, osobe koje učestvuju u nuklearnim testovima ili su u zonama gdje postoji rizik od nuklearnih eksplozija koriste odgovarajuću zaštitnu opremu, uključujući zaštitne naočale koje smanjuju izloženost UV zračenju. Ovo je posebno važno zbog opasnosti od opekotina i dugotrajnih efekata zračenja na zdravlje.
U “Surely You’re Joking, Mr. Feynman”, američki fizičar Richard Feynman nagađa da je možda bio jedina osoba koja je gledala Trinity Test relativno direktno, koristeći vjetrobransko staklo kako bi isključio ultraljubičasto svjetlo. Tvrdi da su svi ostali gledali kroz nešto slično zaštitnim naočalama za varenje.
Sasvim je moguće da su i druge osobe osim Feynmana gledale test bez zaštitnih naočala, a da on to nikada nije saznao ili je saznao nakon što je napisao nagađajući komentar u svojoj knjizi. Pamćenje može biti nesigurno, a okolnosti oko istorijskih događaja mogu postati jasnije ili se mijenjati tokom vremena. Feynmanovo sjećanje, kako je navedeno u njegovoj knjizi, odražava njegovu perspektivu i razumijevanje u trenutku pisanja.