Dvoje melanezijske djece, prirodno plave boje kose. Prirodno plava boja kose kod tamnoputih Melanežana ih odvaja od afričke populacije i predstavlja izazov za naučnike koje polako uviđaju kako su Melanežani, zajedno sa Aboridžinima, potomci jedne fascinantne i malo istražene vrste roda Homo – denisovijanaca. Slika: www.voiceofmelanesia.com |
3-5% DNK Aboridžina i Melanežana potječe od denisovaca.
Izvor: Wikimediacommons, By Thilo Parg
Šta još znamo o ovim ljudima? Analize mitohondrijalne DNK (ko ne zna – nek’ sad nauči da mitohondriji, male organele zadužene za stanično disanje imaju svoju vlastitu DNK) su pokazale kako se naša i njihova mitohondrijalna DNK razlikuje u 385 parova baza, dok se naša i neandertalska mitohondrijalna DNK razlikuju u 202 para baza. Poređenja radi, naša mitohondrijalna DNK i mitohondrijalna DNK čimpanzi se razlikuju u 1462 para baza.
To bi značilo da su nam denisovci dalji nego neandertalci, ali mnogo, mnogo bliži od najbližih primata – čimpanzi. Kao što vidimo iz prve rečenice ovog posta, melanezijska i nativna australska populacija imaju znatno više DNK koja potječe od denisovijanaca, ali, također imaju nešto DNK neandertalskog porijekla. Vrlo interesantna značajke stanovnika jednoog dijela Melanezije je to što imaju tamnu put, a svijetlu kosu, što bi moglo biti u vezi sa denisovcima. Izgleda da je dio populacije denisovaca krenuo u seobe preko Indijskog i Tihog oceana, prije nekih 60 000 godina i polako, koristeći ostrva kao mostove, preko Melanezije došao i do Australije i tu ostao. Zapravo, današnji stanovnici Oceanije su potomci Homo sapiensa koji su se ukrštali sa denisovcima. Ovaj grafikon pokazuje osnovne tendencije tih seoba iz Ledenog doba te objašnjava odnose između Homo heidelbergensis, Homo neanderthalensis, Homo altai i Homo sapiens: By John D. Croft at English Wikipedia,Wikimediacommons Suštinski, u pleistocenu je dolazilo do ukršanja i to prilično često, H. sapiensa i neandertalaca te neandertalaca i denisovaca, naročito kod populacije Oceanije. Kod pripadnika melanezijske oceanijske populacije čak se u 20% slučajeva kada se nađe neandertalska DNK ispostavi da se zapravo radi o denisovskoj DNK.
|