Trudnoća uzrokuje dugoročne promjene u strukturi mozga i nervnih sinapsi. Štaviše, uzrokuje i odumiranje ćelija sive mase u nekim dijelovima mozga. Tako je pokazala studija, objavljena 19. decembra 2016. u časopisu Nature Neuroscience, pod naslovom “Pregnancy leads to long-lasting changes in human brain structure”. No ne brinite – ne zaglupljujete u trudnoći. Ovo samo znači da se mozak fokusira na brigu od djetetu i zaštitu bebe.
Istraživanje je pokazalo velike promjene u volumenu sive mase žena koje su bile trudne, dok kod ostalih grupa nisu zabilježene takva promjene. Do promjena u volumenu je došlo u određenim dijelovima mozga i to od dijela prefrontalnog korteksa (PFC – prefrontal cortex) do prednjeg cingularnog korteksa (ACC – anterior cingulate cortex), u lateralnom korteksu i u hipokampusu.
Mape sive mase: lijevo-žene koje su bile trudne, MRI rađen dva puta (prvi put nekoliko sedmica nakon porođaja, drugi put nekoliko mjeseci nakon porođaja), desno-mape sive materije kod žena koje nisu zatrudnile. Crveno izdvojeno područja u kojima je došlo da smanjenja volumena sive mase. Izvor: Nature Neuroscience 2016.
Promjene su se dogodile u onim područjima mozga povezanim socijalnom interakcijom i sposobnošću “iščitavanja” želja i namjera drugih iz izraza lica. Istraživači su našli pozitivnu korelaciju između gubljenja volumena sive mase i stepena povezanosti majke sa djetetom. Drugim riječima, što su promjene u mozgu veće, to je i stepen povezanosti bio veći. Zapravo, ove su promjene neka vrsta mehanizma koji predstavlja okidač za fenomen poznat kao “majčinski instinkt” i predstavlja prilagodbu koja majkama pomaže da što adekvatnije odgovore na potrebe bebe.
Dvije godine poslije, 11 majki od njih 25 (one koje u međuvremenu nisu opet zatrudnile) se vratilo na MRI testiranje. Utvrđeno je kako je došlo do obnove sive mase u hipokampusu, ali je u drugim dijelovima mozga došlo do permanentnih promjena. Ove promjene su bile toliko konzistentne i signifikatne da je kompjuterski algoritam mogao predvidjeti da li je žena bila trudna sa sigurnošću od 100%.
Ovo zanimljivo istraživanje je još jedno u nizu istraživanja koja potvrđuju da su mozak i neuralne konekcije vrlo plastične strukture, koje imaju svoju dinamiku, mogućnost promjene, obnove i prilagođavanja novim uslovima i potrebama. Također, ovo je praktično prvo istraživanje koje se bavilo anatomskim i fiziološkim promjenama ljudskog mozga nastalim usljed trudnoće.