Kvalitetan i kvantitativno dobar san je važan za naš organizam, pogotovo mozak. Čak i živa bića koja nemaju mozak moraju spavati kako bi obnovili nervni sistem. Ovaj put, naučnici u radu objavljenom nedavno u Nature daju prilično uvjerljive dokaze da postoji tajna veza zbog koje bi nam nedostatak sna mogao začepiti krvne sudove.
U radu objavljenom 13. februara 2019. pod nazivom “Sleep modulates haematopoiesis and protects against atherosclerosis” pokazano je kako je san izuzetno važan mehanizam za regulaciju stvaranja posebnih stanica imunog sistema uključenih u stvaranje aterosklerotičnih naslaga. Stanice bijele krvne loze, zvane monociti, ali i neutrofili, dolaze na mjesta u krvnim sudovima u kojima se stvaraju nakupine masnoća. Međutim, ove stanice ne doprinose oslobađanju od plaka nego zapravo još više doprinose začepljenju.
Naučnici su pogledali šta se dešava sa hipotalamusom, dijelom mozga koji je uključen u regulisanje sna i budnosti. Pronašli su da je kod manjka sna smanjeno lučenje jedne signalne molekule koju hipokampus proizvodi, a koja se zove hipokretin. Ova molekula je otkrivena 1998. godine i vezana je za povećanje apetita, ali je brzo shvaćeno da hipokretin potiče budnost. Dakle nedostatak hipokretina je možda u korelaciji sa povećanjem stanica imunog sistema.