Descartes
René Descartes, rad Fransa Halsa iz 1648. |
ego sum, ego existo, quoties a me profertur, vel mente concipitur, necessario esse veru
(vijuge i nabore) na Albertovom mozgu.
Ovih dana su opsjednuti mozgom René Descartesa, oca modernog, novovijekovnog skepticizma i jednog od očeva naučne metode. Međutim, do vremena kada su se naučnici zainteresirali za Descartesov mozak, ovaj dio njegovog tijela se odavno raspao i istrunuo. Zato su pribjegli CT skeniranju i 3D modeliranju i skenirajući Descartesovu lobanju, koja je, jelda, sačuvana, dobili su slike – 3D digitalni “otisak” njegovog mozga. Rad o ovome je objavljen u Journal of the Neurological Sciences, Volume 378, pod nazivom “The brain of René Descartes (1650): A neuro-anatomical analysis”. Rene Descartes, latiniziranog imena Renatus Cartesius, po čemu je i nastao pridjev “kartezijanski”, rođen je u Kraljevini Francuskoj 31. marta 1596. , a preminuo je u Kraljevini Švedskoj 11. februara 1650. Njegova lobanja se od 19. vijeka, tačnije od 1821. godina čuva u Nacionalnom prirodnjačkom muzeju/Musée de l’Homme u Parizu.
Descartesova lobanja, izvor: pinterest |
Zanimljiva je i priča otkuda uopšte Descartesova lobanja. Naime, švedska kraljica Christina je pozvala Descartesa 1649. u Stockholm kako bi joj davao lekcije iz filozofije, međutim, nesretni filozof je 1650. preminuo u Švedskoj od upale pluća. Bio je sahranjen na Katoličkom groblju u Stockholmu. Međutim, 1666. Descartesovi posmrtni ostaci su ekshumirani i prebačeni u Pariz te je tu sahranjen po drugi put kod samostana Abbaye-Sainte-Geneviève. No, ne lezi vraže, u doba Francuske revolucije, njegovi ostaci su zbog napada revolucionara na samostan, prebačeni u Muzej francuskih spomenika i tamo su bili skriveni u jednom egipatskom sarkofagu. Onda, 1819. ovaj muzej se zatvorio, a gradski oci su odlučili da Descartesovo tijelo sahrane na groblju opatije Saint-Germain-des-Prés, groblju na kojem su tradicionalno bili sahranjivani Merovinzi. Tom prilikom je utvrđeno da ostacima nedostaje glava i još neki dijelovi. Samu lobanju velikog filozofa uspio je na aukciji otkupiti švedski naučnik Jacob Berzelius 1821. godine. Berzelius je potom utvrdio da Descartesova lobanja nikada i nije 1666. godine doputovala iz Stockholma u Pariz, nego da je švedski vojnik Isaac Plantsom, zadužen za čuvanje ostataka na putu od Švedske u Francusku u nekom trenutku oskrnavio truplo i zadržao glavu.
3D otisak mozga Renéa Descartesa dobiven CT skeniranjem njegove lobanje. Izvor: C. Philippe et al. Journal of the Neurological Sciences 378, (15 July 2017) © Elsevier B.V. |