Prema posljednjem GYTS istraživanju (Global Youth Tobacco Survey), više od 24.4% djece u Federaciji Bosne i Hercegovine trenutno konzumira neki oblik duhanskih proizvoda, dok 10.9% koristi elektronske cigarete. S obzirom na to da su ovi podaci iz 2019. godine, postoji velika vjerovatnoća da je taj broj danas puno veći zbog agresivnog marketinga u proteklim godinama.
„Potrebno je konstantno jačati zakonske regulative za kontrolu duhanskih proizvoda, uključujući elektronske cigarete i HTPs. Nužno je snažno jačanje politika u pogledu oporezivanja, oglašavanja, sponzorstava i promocije svih vrsta duhanskih proizvoda kako bi se minimalizirala izloženost djece ovim proizvodima. Duhanski proizvodi su danas dizajnirani i brendirani na način koji ih čini sličnima slatkišima – po cijeni, izgledu i mirisu. Naša odgovornost je ojačati politike, pratiti trendove i spriječiti ciljanje najmlađih“, kazala je za Nauka govori Jasmina Čekrić, članica Federalne komisije za kontrolu upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje.
Elektronske cigarete su regulisane novim zakonom o kontroli duhana u FBiH što uključuje i vaping elektronske cigarete. S druge strane, HTPs (heated tobbaco products poput iqos) su, kao posljedica amandmana u Domu naroda PFBIH, nažalost izuzeti iz zakona.
„Važno je naglasiti da ne postoji bezopasan duhanski proizvod. Sve teorije o alternativama duhanskim proizvodima proizlaze iz marketinških strategija duhanske industrije, jer se često pozivaju na istraživanja koja su još u početnim fazama i gdje ništa nije dokazano kao manje štetno“, naglasila je Čekrić.