Bez ljekara i farmaceutske industrije ne možemo, ali guranje nekih suplemenata je doista besmisleno. Jako puno suplemenata koji se prodaju za raznorazne stvari nisu backed-up dokazima o djelotvornosti. Industrija tada hinjski daje neke male studije na malom broju uzoraka ili osoba kao potvrdu tobože kvalitete i naučnu referencu. Ovo nije kritika svoj farmaceutskoj industriji niti svim proizvodima farmaceutske industrije, ali da vidimo šta se događa sa jednim proizvodom o kojem se često ne priča – vaginaletama. I to vaginaletama sa srebrom.

Vaginalete su farmaceutski proizvodi, najčešće u obliku čepića ili tableta, koje se uvode u vaginu radi lokalnog liječenja infekcija ili drugih medicinskih stanja. One sadrže aktivne sastojke koji pomažu u borbi protiv bakterija, gljivica ili ublažavanju upala. Neke, pogotovo one sa mliječnom kiselinom, hijaluronskom kiselinom, pa čak i one sa različitim Lactobacillus bakterijama te nekim boljim tvarima mogu biti jako dobre. Recimo obnavljaju kiselu pH vrijednost rodnice, koja je potrebna za zaštitu i pravilno funkcionisanje ovog organa, prije svega, da se ne nasele štetne bakterije i drugi patogeni. Ili mogu obnavljati sluzokožu rodnice, kao vaginalete sa hijaluronskom kiselinom, što je bitno kod operativnih zahvata i nakon porođaja. Ali zašto srebro?

Postoje tvrdnje kako srebro ima antibakterijska svojstva. Da, neke studije su to potvrdile. Ali, realno, pazite ovo: čak i 70% etanol ima antibakterijska svojstva pa ga koristimo oprezno i samo u nekim situacijama, recimo na kožu ili u otopini za ispiranje usta. Hidrogen cijanid također ima antibakterijska svojstva, pa ga ne pijemo kod infekcija.

Na našem su se tržištu pojavile vaginalete sa srebrom. One sadrže i hijaluronsku kiselinu, što je dobro, te Lactobacillus, što također nije loše. Ali srebro se ovdje ne bi trebalo nalaziti. Naime, ako srebro ima antibakterijska svojstva, a imamo dokaze da ima, ono bi zapravo ubilo i dobre bakterije. Koloidno srebro je zapravo opasna stvar i ako ga uzimate trebali biste prestati, jer može izazvati argiriju. Vaginalete sa srebrom nudi nekoliko proizvođača.

I šta je problem?

Problem je to što proizvođač ovih vaginaleta na svojoj reklami nudi kao referencu da je mikronizirano srebro koje djeluje protiv bakterija jedan vrlo dubiozan rad.

Problem je što je referenca objavljena u časopisu koji se zove Euro Cosmetics, a podnaslov je “A magazine for cosmetic indsutry leaders”. Dakle zapravo i nije naučni časopis nego nekakav magazin, kao Gloria.

Rad se zove “MicroSilver BG™ – A microbiome supportive skin conditioner with antimicrobial properties”, a objavili su ga dr Peter Steinrücke, dr Radesh Kumar i diplomirani inženjer medicinske tehnologije Thomas Kondradt. Rad je objavljen kao sponzorisani članak.

Ako zanemarimo kvalitet časopisa i da nije relevantan, dolazimo do glavnog u takozvanom citiranom radu. A to je da je mikronizirano srebro u obliku kreme aplicirano kod svega 13 žena na njihovu ruku.

Ponavljam – na ruku, ne u vaginu. Dakle, proizvođač nema nikakvih dokaza da je srebro aplicirano putem vaginaleta efikasno i sigurno te koristi lošu nauku kako bi poturao proizvod.

Ne nasjedajte na egzotične sastojke u suplementima, pa čak ni na pseudoreference koje se stavljaju u opise proizvoda kako bi tobože potkrijepile efikasnost preparata, i samo radi forme. Moguće je da srebro u ovom preparatu uništi prirodnu ravnotežu u rodnici. Ne znamo koliko je sigurno ovako primijenjeno. Ljekari bi trebali biti bolje upoznati sa sastavom, efikasnošću i dokazima o efikasnosti proizvoda koje prepisuju.