Kozmetika i ljepota mnogo toga duguju nauci. Spoj sofisticirane nauke i kozmetičke industrije nam daje neke fantastične proizvode. Ako ništa drugo, sjajno je što možemo živjeti u ovom dobu, jer prije nije bilo mogućnosti za proizvodnju ovako profinjenih sredstava preparativne i dekorativne kozmetike. Jedan od sastojaka u kozmetici o kojima se najviše priča u posljednje vrijeme je vitamin C. Ali koji je efikasniji, koji je bolji, kada ima toliko oblika u kojima se koristi u kozmetici, i toliko proizvoda? Do prije samo par godina, jedva ste mogli naći ovaj sastojak u kremama i serumima, a sada je svugdje. Slično se dogodilo i sa hijaluronskom kiselinom i čim je industrija našla načine da stabilizira i proizvodi ove molekule – ponuda se promijenila.
Vitamin C je superstar među vitaminima, a možda i jedan od najčešće korištenih suplemenata u ishrani. Međutim, koliko je poznat u nutricionizmu, toliko njegova vrijednost u kozmetici možda nije dovoljno shvaćena ili bar potrošači ne shvataju važnost vitamina C. Zapravo, postoji razlog zašto vrlo mali broj proizvoda za njegu lica i tijela imaju ovaj sastojak: vitamin C nije stabilna komponenta i na zraku oksidira i razlaže se, te je teško napraviti proizvod u kojem će ostati stabilan i koristan. Međutim, uz vitamine E i A, ovo je možda jedan od najblagotvornijih sastojaka kojima možete njegovati kožu, ukoliko odaberete dobar proizvod.
Zašto nam je toliko važan vitamin C
Drugi naziv za vitamin C je askorbinska kiselina, preciznije, L-askorbinska kiselina (skorbut je bolest koja nastaje usljed nedostatka vitamina C). On je od esencijalnog značaja za naš organizam, jer ga mi ne možemo sintetizirati u svom organizmu. Biljke, a i neke životinje imaju enzim pomoću kojeg mogu sintetizirati vitamin C, no mi taj enzim nemamo, te svoje dnevne doze ove tvari moramo uzimati preko hrane i preko dijetetskih suplemenata.
Organizmi koji mogu sami stvarati vitamin C, sintetišu ga iz glukoze – šećera nama poznatog pod nazivom “grožđani šećer”, a koji je najvažnije “pogonsko gorivo” u organizmima svih živih bića – to je tvar čijim sagorijevanjem dobijamo energiju. Vitamin C je molekula koja ima prsten od od 5 atoma, a u prirodi se nalazi u mješavini svoja 2 izomera: L i D- askorbinske kiseline, koje prelaze jedna u drugu. Međutim, hemijski aktivna forma vitamina C je upravo ova “lijeva”, L – forma. Sa jonima metala formira soli, koje se nazivaju askorbati.
Vitamin C je jedan od najjačih antioksidanata među hidrosolubilnim vitaminima (vitamini koji se otapaju u vodi), a ima veliku ulogu u staničnom disanju kao koenzim, u oksido-reduktivnim procesima te u procesima obnavljanja tkiva, krvnih žila, zuba i kostiju. Važan je u sintezi kolagena i tu dolazimo do njegove važnosti za pravilnu funkciju i dobar izgled kože.
Kako vitamin C pomaže koži
Treći način na koji vitamin C može poljepšati našu kožu jeste njegova uloga u odstranjivanju depigmentacija i ujednačavanju tena. Naime, postoji više tvari koje ovo mogu, ali svakako ne želite koristiti nešto što oštećuje melanocite, vaše stanice koje imaju pigment melanin. Vitamin C ne oštećuje melanocite, a djeluje tako što stupa u interakciju sa jonima bakra i tom akcijom sprečava djelovanje enzima tirozinaze, što se učituje kao smanjenje produkcije melanina.
Međutim, vitamin C je sklon oksidaciji i oksidira do dehidroaskorbinske kiseline, koja je žućkaste boje, dok je L-askorbinska kiselina bezbojna i neaktivna. Da bi od vitamina C imali najveću korist, on mora djelovati na pH od oko 3.5 (to je otprilike pH vrijednost soka od limuna). U takvoj pH vrijednosti sredine, vitamin C ima najveću moć prodiranja u kožu.
Treba dodati i to da vitamin C ubrzava zacjeljivanje rana i smanjuje suhoću kože (ali ako se koristi previše, može izazvati suhoću, sredina je zlato).
Eh, sad… lako je reći da “se treba mazati iznutra, a ne izvana”. Ne podcjenjujem značaj zdrave ishrane i ishrane bogate C vitaminom, međutim, kada je riječ o koži, moraću vas razočarati: najsigurniji i najbolji način da vaša koža ima nabrojane koristi od vitamina C jeste topikalna upotreba. Naime, istraživanja su pokazala da oralno primijenjen vitamin C ne povećava razinu vitamina C u koži jer je ograničen njegov transport iz gastrointestinalnog trakta.
Oblici vitamina C
Najbolje forme vitamina C su magnezijum askorbil fosfat, askorbil palmitat, retinil askorbat (ester vitamina A i vitamina C), natrijum askorbil fosfat (eng. sodium ascorbyl phosphate) i askorbil glikozid. Već u niskim koncentracijama od 0.6% ima pozitivno dejstvo, a u koncentracijama 10-20% maksimalno. Čini se da koncentracije veće od 20% ne povećavaju pozitivno dejstvo tj. da nema povećane apsorpcije vitamina C. Čak ni doza od 20% vam ne garantuje bolje efekte, pa je možda bolje tražiti proizvode od oko 10%.
Nemojte misliti da je limunov sok adekvatna zamjena za profesionalne preprarate koji sadrže vitamin C – limunov sok će vam isušiti kožu i onda će ona proizvoditi još više zaštitnih tvari, odnosno sebuma da se zaštiti.
Gdje se može naći? Za razliku od, primjerice, američkog tržišta, gdje postoji pomama za stabilnim i kvalitetnim serumima, boosterima i kremama sa vitaminom C te postoji mnoštvo proizvoda koji ga sadrže, kod nas izbor nije velik i zapravo sve do nedavno niste ni mogli naći kvalitetan proizvod sa njim. Gdje nema potražnje, nema ni ponude. A potražnje nema tamo gdje ljudi nisu informisani.
Za razliku od hijaluronske kiseline, koja ima super dejstvo na kožu, ali je to dejstvo u topikalnoj primjeni ograničeno na gornje slojeve, vitamin C zaista nema tek površinsko i nedovoljno dokazano dejstvo: njegovo dejstvo na kožu u topikalnoj primjeni je dobro istraženo. Zato ne oklijevajte da nabavite neki preparat sa vitaminom C. Tražite naziv “ascorbyl-nešto” ili “ascorbic” na sastojcima. Međutim, to da u nekom proizvodu ima ovog sastojka, ne garantuje njegovu efikasnost.
Oblici vitamina C u kozmetici
Naći ćete različite opise kakav je vitamin C prisutan u vašoj kremi ili serumu. Recimo – čisti vitamin C, stabilni vitamin C i liposomalni vitamin C. Probajmo objasniti u čemu se razlikuju.
Čisti vitamin C?
Čisti vitamin C je askorbinska kiselina u svom osnovnom obliku. Nestabilan je, voli kontakt sa zrakom i vodom, te se mijenja pod utjecajem UV zračenja. Njegova efikasnost je povezana s niskim pH, što može izazvati iritacije. On će vas peckati. Možda nije pametno da koristite proizvode gdje je vitamin C ovako naveden.
Šta je stabilni vitamin C?
Stabilni oblici vitamina C imaju dodane molekule koje sprječavaju njegovo kvarenje. Najčešće korišteni oblici su etilirana askorbinska kiselina, askorbil glukozid, magnezij askorbil fosfat i tetraheksildecil askorbat. Stabilni vitamini C su aktivni na visokom pH i rijetko izazivaju iritacije, ali se sporije pretvaraju u aktivnu askorbinsku kiselinu, odnosno manje su dostupni našim tkivima i ćelijama – jer ga oni moraju opet pretvoriti u vitamin C – askorbinsku kiselinu.
Šta je liposomalni vitamin C?
Liposomalni vitamin C koristi tehnologiju dostave gdje je vitamin C pohranjen u lipidne mikrokapsule. Ovaj oblik štiti vitamin C od vanjskih utjecaja, poboljšava njegovu bioraspoloživost i smanjuje iritacije. Lipidne mikrokapsule omogućuju dublje prodiranje vitamina C u kožu i optimalno otpuštanje aktivne tvari.
Proizvodi s vitaminom C
Uglavnom, danas ima dosta proizvoda s C vitaminom za kožu i na vama je da nađete neki koji odgovara i vašoj koži i novčaniku. Do prije samo par godina, mogla su se naći možda 2 ili 3 priozvoda i to obično high-end kompanija, koji su bili relativno skupi, ali danas ima mnoštvo drogerijskih proizvoda (recimo u DM-u), koji su dobri. Evo nekoliko proizvoda koji su se meni pokazali dobri, ali vi se posavjetujte sa stručnjacima i pronađite nešto što je dobro za vas i pristupačno vam je:
- Novexpert Booster s vitaminom C i njihov Radiance lifting s vitaminom C za područje oko očiju i imaju dobar sastav i dejstvo, ali nisu prisutni u svim apotekama, a često ga nema ni u onim apotekama u kojima ga nabavljaju. No ako ga nađete, probajte.
- Još jedan proizvod koji ima dobar sastav i sadrži vitamin C su Lumene Nordic C Glow Boost serum sa ekstraktom arktičkih bobica i vitaminom C u formi askorbil glukozida, lagan je i brzo se upija.
- Shiseido Yuzu-C serum na bazi ulja i ostavlja masni trag, ali se dobro upije.
- Tu su i Dermalogica proizvod s vitaminom C
- Afroditini serumi s vitaminom C
- jako dobar i pristupačan Olival (vitamin serum C)
- La Roche-Posay serum
- Od nešto pristupačnijih, tu su DM-ovi Balea proizvodi sa vitaminom C te Nacomi.