Možda vam ovaj tekst nije na prvi pogled tako zanimljiv. Jer, zašto bi nekoga tamo interesovali vodezemci, žabe i tako to? Ipak, molim vas da pročitate jer teška bolest prijeti istrebljenju većine vodozemaca za lica naše planete, prijeteći time narušavanju ekološke ravnoteže. Radi se o pravoj pravcatoj apokalipsi vodozemaca i ne znamo šta da uradimo.
 
U pitanju je zarazna gljivična bolest hitridiomikoza uzrokovana hitridnim gljivicama Batrachochytrium dendrobatidis (Bt) i Batrachochytrium salamandrivorans (Bsal). Smatra se da je 90 vrsta vodozemaca širom svijeta izumrlo zbog te gljivice, a da je barem još 491 vrsta kritično ugrožena zbog infekcije. Brojnost 124 vrste je reducirana za nevjerovatnih 90%. Ovo su podaci  studije objavljene 29. marta 2019. u časopisu Science pod naslovom “Amphibian fungal panzootic causes catastrophic and ongoing loss of biodiversity”.
 
 
Žrtva hitridiomikoze, žaba vrste Bryophryne cophites
 
 
Ova gljivica je praktično “počistila” svjetsku populaciju vodozemaca.
Za prijetnju epidemije među vodozemcima i za samu gljivicu saznalo se 80-tih, kada je ova pojava zapažena među vodozemcima Centralne Amerike i Australije. Gljivica uništava kožu vodozemaca, a ona je, ne zaboravimo, ovim životinjicama organ disanja. Također, gljivica uzrokuje i disfunkcije srca, usljed poremećaja transporta elektrolita, što na kraju dovodi do kolapsa homeostaze. 
 
Gljivica Bt se proširila širom svijeta. Mi nemamo baš puno podataka o tome šta se dešava u našem regionu. Najveći gubici biodiverziteta su zabilježeni u Južnoj i Centralnoj Americi, a najmanji u Evropi:
 
Izvor: Nature Magazine
 
Gljivica je nakada bila locirana samo na neka staništa, ali izgleda, čovjekova aktivnost doprinosi širenju ovih patogena – ratovi, trgovina, uništavanje staništa, a vjerovatno i klimatske promjene imaju neki svoj udio u cijeloj ovoj priči.