Prvi tretmani koji koriste RNK uređivanje gena su ušli u klinička ispitivanja ili su dobili odobrenje za njih, što jača nade za sigurnije i fleksibilnije terapije uređivanja gena. Jedan tretman uključuje zamjenu jedne baze kako bi se ispravila mutacija koja uzrokuje nedostatak alfa-1 antitripsina (AATD), a koja može oštetiti pluća i jetru. Drugi mijenja hiljade slova genetičkog koda u molekuli RNK odjednom kako bi se liječila grupa mutacija koje uzrokuju Stargardtovu bolest. Za razliku od uređivanja genoma pomoću CRISPR-a, RNK uređivanje ne mijenja gene. Također ne uvodi trajne promjene, jer su molekule RNK prolazne. Obje karakteristike ovih novih terapija bi mogle smanjiti rizike povezane s uređivanjem genoma, ali bi mogle značiti da tretmani imaju manje dugotrajne učinke. Sama CRISPR tehnologija ima manu tzv. off-target grešaka, kada ove “molekularne makaze”, mogu slučajno izrezati i neki dio genoma koji ne želimo.
Uređivanje gena – kako za terapije bolesti, tako i za usjeve, voće i povrće – ne mora biti zasnovano na ubacivanju gena kako što se to radi na transgenetičkim organizmima. Moguće je uvesti male promjene već postojećeh genoma. U tome je već oko dekadu prilično dobra CRISPR tehnologija, ali naučnici istražuje i druge pristupe. Jedan od njih je i korištenje ribonukelinske kiseline, odnosno RNK. Nakon decenija istraživanja RNK i mogućnosti editovanja RNK, postajemo korak bliže ovom pristupu.
Prisjetimo se – RNK je zapravo naziv za niz molekula koje postoje u živom svijetu a u kojima je osnovni šećer – element građe ovih molekula – riboza. Neke vrste RNK služe za transport aminokiselina, a druge su zapravo prepisi genetičkog koda sa DNK, odnosno operativna verzija instrukcije za sintezu proteina. DNK je neoperativna verzija genetičke šifre, a informaciona RNK ili messenger RNA (mRNA) operativna.