12. decembra 2023. objavljeno je kako NASA-ina sonda Voyager 1 ima smetnje koje uzrokuju slanje ponavljajućeg, besmislenog uzorka jedinica i nula natrag na Zemlju. Ovo su znaci da sonda, jedne od od dvije najomiljenije male stvarke u istoriji istraživanja svemira, objekt koji je otišao najdalje od nas, umire. To je i za očekivati i već se događalo da se ova sonda i njena bliznakinja Voyager 2 pokvari, pa ponovo počne slati signal. Možda inženjeri NASA-e ipak uspiju pomoći sondi i produžiti joj život.
Obje sonde su lansirane 1977. i to, suprotno uvriježenom mišljenju, prvo je lansirana Voyager 2, 20.-og avgusta 1977. godine, dok je Voyager 1 lansirana 5.-og septembra 1977. Pri lansiranju su imale masu od 825.5 kg.
Obje sonde su bile dizajnirane da traju pet godina i da istražuju Jupiter i Saturn. Međutim, one su se pokazale kao živahni i žilavi „starčići“, istrajavajući u istraživanju svemira sve do danas. Program Voyager je poslužio i kao inspiracija za jedan od filmova iz franšize „Zvjezdane staze“ u kojem je posada kapetana Kirka pronašla neobičan leteći objekat, nazvan „V’ger“, kojeg je stvorila umjetna inteligencija i vanzemaljci upravo oko jedne od Voyager sondi.
Iako su sonde napustile heliosferu, iz NASA-e kažu kako nije pravilno reći da su sonde napustile i Solarni sistem. Stručnjaci kažu kako bi Voyageru 2 trebalo oko 30 000 godina da se udalji od utjecaja Sunca, ali će prije toga sonda izgubiti gorivo.
Još jedna čuvena slika dolazi od Voyagera 1: to je “Blijeda plava tačka” – Pale blue dot, naziv koji je ovoj fotografiji dao Carl Sagan. Fotografija je i nastala upravo na zahtjev Sagana, koji je zamolio NASA da, kada Voyager 1 dođe do ruba Sunčevog sistema, što se dogodilo u februaru 1990, kamer okrene prema Zemlji. Ovo je fotografija iz serije “Porodični portret, nastala je 14. februara 1990. godine, kada je Voyager 1 bio na oko 6 milijardi kilometara udaljen od Zemlje. Zemlja se vidi u beskrajnom prostranstvu svemira kao malena, gotovo beznačajna tačka. Ova nas fotografija podsjeća na to koliko smo maleni “ispod zvijezda”.
Voyager 1 i Voyager 2 kao gorivo koriste toplotu koja nastaje u radioaktivnim raspadima plutonijum oksida. Sam Voyager 2 godišnje gubi oko 4 vata snage te su stručnjaci morali isključiti mnoge sisteme unutar sonde, uključujući i kamere, kako bi ona imala dovoljno energije da nastavi rad. Polako, naučnici i inženjeri koji je prate, gase funkcije ovog malog heroja. Oko 2025. ona neće imati energije niti za jednu funkciju.
Obje sonde su prvobitno bile planirane kao dio Mariner programa – Mariner 11, ali kasnije su preimenovane u Voyager. Izgradio ih je Jet Propulsion Laboratory – JPL. Obje nose Golden record: fonografe – 1977. to su bile prilično napredne tehnološke stvarke – koje svjedoče o diverzitetu kulture na planeti Zemlji, našoj civilizaciji. Na njima je muzika Mozarta, Beethovena, Stravinskog, Bacha, niz slika.
Za 40 000 godina, Voyager 1 bi se našao u blizini zvijezde Gliese 445 u sazviježđu Calemopardalis (Žirafa). Za 40 000 godina Voyager 2 će se naći u blizini zvijezde Ross 248 u sazviježđu Andromeda.
Nedavno je utvrđeno da su mjerni instrumenti sondi detektovali da je svemir tamo gdje se one nalaze veće gustoće. Još nije jasno šta je uzrok ovog fenomena, a potvrđeno je da su očitavanja uređaja sa sondi tačna.
Moguće je da linije međuzvjezdanih magnetskih polja jačaju u tom području, odnosno da je magnetno polje jače što smanjuje elektromagnetnu nestabilnost plazme na rubu heliosfere. Voyager 2 je detektovao snažnije magnetsko polje od očekivanog kad je prešao heliopauzu. Također, možda materijal koji dopuhuje međuzvjezdani vjetar usporava u blizini heliopauze, pa je više plazme u tom području. Rad o toj opservaciji objavljen je u The Astrophysical Journal Letters pod naslovom “Observations of a Radial Density Gradient in the Very Local Interstellar Medium by Voyager 2“.