Znate priču kako će se naša galaksija Mliječni put sudariti jednom kroz oko 4.5-5 milijardi godina s nama najbližom glalaksijom Andromeda jer se ove dvije galaksije približavaju (umjesto da se udaljavaju, zbog širenja svemira)? Pa su naučnici prozvali taj konglomerat galaksija Milkomeda (Milky way + Andromeda), odnosno, po naški, Mljekomeda. E, možda ne mora tako da bude. Nas se puno ne tiče, ali je i dalje zanimljivo proučavati.
Sudar: šta znamo?
Milijardama godina astronomi su mislili da je sudar Mliječnog puta sa susjednom galaksijom Andromedom neizbježan. Međutim, nova simulacija pokazuje da postoji 50% šanse da će se predviđeni sudar završiti kao bliski prolaz, barem u narednih 10 milijardi godina.
Prvi nagovještaj ovog susreta dao je astronom Vesto Slipher 1912. godine, kada je primijetio da je svjetlost Andromede plavo pomaknuta, što ukazuje na to da se galaksija kreće ka nama. U to vrijeme, prava veličina i udaljenost Andromede nisu bile poznate, pa su mnogi mislili da su galaksije “magline” u blizini Mliječnog puta. Kasnija posmatranja pokazala su da je Andromeda na kolizionom kursu s našom galaksijom, krećući se brzinom od oko 110 kilometara u sekundi. Takvi sudari galaksija su haotični i često dovode do potpunog uništenja spiralnih struktura galaksija koje sudjeluju, što na kraju formira jednu eliptičnu galaksiju.
Studija iz 2008. godine sugerisala je da će do sudara neminovno doći u narednih 5 milijardi godina, pri čemu bi Sunce i Zemlja mogli biti gravitaciono privučeni od strane Andromede.
Nova simulacija u preprintu
Međutim, najnovija simulacija iz 2024, koju su uradili Till Sawala i njegovi saradnici sa Univerziteta u Helsinkiju, prikazuje drugačiji scenario. Koristeći ažurirane podatke o kretanju i masi četiri najveće galaksije u Lokalnoj grupi, njihova simulacija pokazala je da se Mliječni put i Andromeda sudaraju u nešto manje od polovine slučajeva, što je značajno niža vjerovatnoća od ranijih procjena. Ova studija je, napomena, postavljena kao preprint na serveru arXiv i potrebno je da se uradi peer review prije objave u nekom časopisu.
Kada je u simulaciju uključena i galaksija Triangulum, treća po veličini u Lokalnoj grupi, vjerovatnoća sudara porasla je na oko dvije trećine. Međutim, uz dodatak Velikog Magellanovog oblaka, satelitske galaksije Mliječnog puta, šanse za sudar ponovo su pale na 50%. Čak i ako do sudara dođe, to se vjerovatno neće dogoditi prije nego što prođe 8 milijardi godina.
Autori studije upozoravaju da sudbina Mliječnog puta nije tako neizbježna kao što se ranije mislilo. Također, ukoliko ubrzano širenje svemira nastavi, druge galaksije bi mogle da se udalje iza našeg kozmičkog horizonta, ostavljajući novu galaksiju “Milkomeda” kao posljednju vidljivu galaksiju u svemiru.