- Morbili, poznati još i kao ospice ili male ospice čine veliku štetu organizmu tako što praktično „resetuju imunološki sistem“ i on „zaboravi“ šta je do tada naučio o izazivačima bolesti.
- Dakle, infekcija morbilima vraća imunološki sistem na „fabričke postavke”.
- Zašto je ovo bitno: taj fenomen čini organizam osoba koje prebole ovu bolest podložnijim drugim infekcijama mjesecima nakon ozdravljenja.
- Od morbila se štitimo MMR vakcinom.
Pročitajte tekst u nastavku, ali pogledajte i video:
Šta su to morbili ili ospice, krzamak?
Morbili su veoma zarazna bolest koju izaziva Morbilivirus. Ova infekcija se, kao gripa ili prehlada, prenosi kapljično, tako da se virus u pljuvačci zaražene osobe, kada se ona iskašlje, zadržava neko vrijeme u zraku i tako može preživjeti oko 2 sata. To je dovoljno da nađe sljedeću žrtvu i uzrokuje infekciju. Naime, infekcije koje se prenose kapljično, šire se brže od drugih infekcija.
Morbili nisu pljuskavice (vodene kozice, varičele). To su dvije različite bolesti, izazvane različitim virusima. Varičele izaziva herpes virus.
Simptomi morbila
Morbili se veoma lako šire u prostorima gdje ima dosta ljudi, i zato se lako šire među djecom, u vrtićima i školama. Nekada davno, većina ljudi bi zapravo dobila morbile u nekom periodu djetinjstva, što bi ih učinilo otpornim u budućnosti. Ovo je razlog zašto se na ovu bolest obično referira kao na „dječiju“.
Međutim, prave epidemije morbila su postale nešto rjeđe, ponajviše usljed izuma vakcine koja sadrži i komponentu protiv ove bolesti. U kolokvijalnom govoru i kolektivnom pamćenju ostalo je kako su dječije bolesti tek bolesti koje se lako prebole i koje svi imamo u djetinjstvu, što nije tačno – morbili mogu imati ozbiljne komplikacije, a šteta koju nanose organizmu je dugotrajna.
Morbili nisu bezopasna, blaga „dječija bolest“
Morbili-ospice nisu bezopasni. Često ih se miješa sa znatno blažom, mada ne 100% bezopasnom bolešću koju zovemo varičele ili vodene kozice. Treba istaći da morbili mnogo više iscrpljuju organizam, a zaražena osoba može širiti virus i prije ispoljavanja simptoma te ova bolest ima određene komplikacije.
Ukoliko bismo, hipotetički, imali epidemiju sa 1000 oboljelih, podaci pokazuju da bi 2 od tih 1000 preminulo usljed komplikacija morbila, često od sekundarnih infekcija. Komplikacije ove bolesti javljaju se u 30% slučajeva infekcije, i to najčešće kod djece do 5 godina. Kada je osoba zaražena, nema nikakvog specifičnog lijeka koji joj može pomoći, a terapija je isključivo suportivna i tretira temperaturu i dehidrataciju. Virus morbila je odgovoran za oko 100 000 smrtnih slučajeva godišnje, a epidemiološke studije su utvrdile kako je smrtnost povećana godinama nakon infekcije.
Stoga je i razumljiv apel medicinskih radnika da se djeca sa 12 mjeseci vakcinišu prvom dozom vakcine koja sadrži komponentu portiv morbila, poznatom kao MMR ili MRP vakcina. Zatim, kada dijete ima oko 6 godina, potrebno je dati i drugu dozu ove vakcine. Vakcinacija protiv ove bolesti je za 80% smanjila broj smrtnih slučajeva od morbila u periodu 2000.-2017. U 2022 iznosila je sramotnih, jedna nešto iznad 50% prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH:
Imunološka amnezija
Ali – utvrđeno je kako nakon infekcije morbilima broj ovih specifičnih stanica koje „pamte“ jako opada u krvi. Ova „imunološka amnezija“ i efekat supresije, smanjenja imunološkog odgovora prvo je uočen u studijama koje nisu bile na ljudima, recimo u studiji iz 2012. godine, objavljenoj u časopisu PLOS Pathogens.
Zatim, 2018. u respektabilnom časopisu Nature Communications izlazi rad koji je pokazao kako do ove imunološke amnezije dolazi i kod ljudi. U ovom radu, Rik L. De Swart, sa Univerzitetskog medicinskog centra u Rotterdamu, i njegov tim su istraživali efekte morbilivirusa na kohorti koju su činile osobe zaražene morbilima iz vrlo konzervativnih protestantskih sekti unutar tzv. „biblijskog pojasa Nizozemske“, primjerice kalvinisti.
Naime, 2013. godine izbila je velika epidemija morbila u Nizozemskoj i to upravo u ovim zajednicama, poznatim po odbijanju vakcina, ali i drugih medicinskih usluga. U mjestima gdje se javila epidemija, procijepljenost populacije je bila manja od 20%, dok je preporučena otprilike 95-97%. U studiji je učestvovalo 26 djece, od čega je od njih 24 uspješno uzet uzorak i od tih je za 23 potvrđeno da su imali morbile.
U radu je utvrđeno nešto neobično: iako morbili proizvode jak imunološki odgovor i organizam upamti ovog uzročnika te postajemo imuni, istovremeno se smanji broj onih ćelija koje su pamtile prethodne infekcije. Odnosno, organizam istovremeno postane imun na morbile i jako podložan drugim infekcijama, posebno respiratornim bolestima, ali i drugim, već preboljenim infekcijama. Imunološki sistem se resetuje na fabričke postavke i zaboravi koje je uzročnike bolesti sreo. Ovaj efekat može trajati čak 2 godine nakon infekcije, što je pokazao jedan drugi rad, objavljen 3 godine prije, 2015. godine, u časopisu Science.
Vakcine ne štite samo od bolesti, nego i od dugoročnih efekata infekcije
Prije pojave vakcine protiv morbilivirusa 1963. godine, oko 2.6 miliona osoba je umiralo od ove bolesti, odnosno od komplikacija bolesti, a epidemije su izbijale na otprike svakih 2-3 godine. Jedno vrijeme nije bilo epidemija, i svijet je bio bliže eradikaciji ove bolesti, međutim, usljed neistinitih tvrdnji kako MMR/MRP vakcina koja sadrži komponente protiv morbila, rubeole i zaušnjaka, može izazvati autizam, broj vakcinisanih se smanjio.
U nerazvijenim dijelovima svijeta infekcija djeteta morbilima, praćena dijarejom, može biti fatalna. Mi zaboravljamo kako su neke stvari – poput dijareje, upala pluća i samih simptoma bolesti kakvi su morbili – itetako opasni za malu djecu i mislimo da takve stvari ne ubijaju. Međutim, to se dešava i to ne samo u nerazvijenim dijelovima svijeta, ne samo među ugroženim populacijama, nego i u srcu ekonomski naprednih država te i u našem regionu.