Miševi od dvije majke su već stvoreni, a sada su tu miševi od dva oca! Naučnici su stvorili miševe s dva biološka oca generiranjem jajašca iz muških stanica, što je razvoj koji otvara radikalne nove mogućnosti za reprodukciju. Ovo su postigli japanski naučnici s Kyushu univerziteta, javio je The Guaridan.

Napredak bi u konačnici mogao utrti put liječenju teških oblika neplodnosti, kao i povećati izglede da bi istospolni parovi u budućnosti mogli imati zajedničko biološko dijete.

Studija, koja je predana za objavljivanje u jednom časopisu, oslanjala se na niz koraka potrebnih da se ćelije kože reprogramiraju. Ove ćelije su nosile XY kombinaciju hromosoma i trebalo ih je reprogramirati u jaje, sa ženskom verzijom XX.

Muške ćelije kože reprogramirane su u stanje slično matičnim stanicama kako bi se stvorile takozvane inducirane pluripotentne matične (iPS) ćelije. Y-hromosom tih ćelija potom je izbrisan i zamijenjen hromosomom X „posuđenim” iz druge ćelije kako bi se proizvele iPS ćelije s dva identična X hromosoma.

Konačno, ćelije su uzgojene u organoidu jajnika, sistemu kulture dizajniranom da replicira uslove unutar jajnika miša. Kad su jajašca oplođena normalnom spermom, naučnici su dobili oko 600 embrija, koji su usađeni u surogat miševe, što je rezultiralo rođenjem sedam mladunaca miševa. Efikasnost od oko 1% bila je niža od efikasnosti postignute s normalnim ženskim jajnim ćelijama, gdje je oko 5% embrija nastavilo razvoj. Od 670 embrija, samo 7 mišića je rođeno.

Mladunci miševa izgledali su zdravo, imali su normalan životni vijek i dobili su potomstvo kao odrasli.

Već ranije, 2018. stvoreni su miševi od dva roditelja istog spola, ali od dvije majke. 2018. su stvoreni i miševi od dva oca ali su živjeli samo dan.

 

Autor: Jelena Kalinić, MA, biolog, naučna novinarka i komunikatorica Društvo za promociju Prirodnih nauka “Nauka i svijet”. Dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Short -runner, drugo mjesto u izboru za European Science journalist of the year za 2022. godinu.