Učenici osnovnih škola u Kanadi otkrili su nešto vrlo važno – da spasonosne EpiPen olovke mogu postati otrovne kada se lansiraju u svemir.
EpiPen je brand name za lijek kod anafilaktičkog šoka, izuzetno potreban osobama s alergijama, koje mogu imati anafilaktičke šokove. U suštini, olovka sarži adrenalin (epinefrin, otuda i naziv) koji može dati i osoba koja nije zdravstveni radnik, jer je dozirano, u obliku autoinjektora.
Ali, ako je neko alergičar i nalazi se u svemiru, ovaj lijek u sadašnjem obliku neće biti dobar.
Učenici iz programa St. Brother André School’s School for Gifted Learners (PGL) u Ottawi proučavali su učinke kozmičkog zračenja na epinefrin. NASA je odabrala ovaj eksperiment da bude dio Cubes in Space, NASA-inog globalnog STEM programa koji je posebno namijenjen djeci školske dobi.
Za program su učenici od 9 do 12 godina dizajnirali eksperiment u kojem su uzorci epinefrina stavljeni u sićušne kockice i poslani na rub svemira pomoću balona za velike visine ili rakete. Kada su se vratili na Zemlju, istraživači iz John L. Holmes Mass Spectrometry Facility na Univerzitetu u Ottawi testirali su uzorke i otkrili da samo 87% sadrži čisti epinefrin, dok je ostalih 13% transformisano u ekstremno otrovne derivate benzojeve kiseline.
Ova tvar se nalazi u nekim biljkama i plodovima, ali je u velikim količinama klasificirana kao opasna kao i neki njeni derivati.
Do ovog eksperimenta naučnici nisu znali da svemir i kosmičko zračenje mogu ovako djelovati na adrenalin/epinefrin. Ukoliko bi se u svemiru morao dati epinefrin zbog anafilakse, ovo bi bilo opasno.
Ovo je jedan od primjera kako građanska nauka i učenički projekti itekako imaju smisla, ovakve programe treba razvijati i ulagati u njih.