Izvor:WLDavies |
Danas ću vas malo zabavljati sa biosistematikom. Opet. Međutim, mislim da će vam se svidjeti jer imam super cool vijest: pažljivom DNK analizom je otkriveno da ne postoji jedna, nego četiri vrste žirafa!
Giraffa giraffa, izvor Wikimediacommons by Steve Juvertson |
Ono što smo nekada poznavali kao vrstu Giraffa camelopardalis jesu 4 vrste i to, pored spomenute G. camelopardalis (Kongo, Kameun, Čad, CAR), tu su Giraffa giraffa (južna žirafa – Angola, Namibija, Južna Afrika, Bocvana, Zambija, Zimbabve, Mozambik), Giraffa tippelskirchi (Masai žirafa, Kenija, Tanzanija, Zambija, naročito područje ispod Kilimandžara) i Giraffa reticulata (sjeverna žirafa – Somalija, Etiopija, sjeverna Kenija). Rod Giraffa, pripada porodici Giraffidae, kojoj pripada i okapi (Okapia) i redu Artiodactyla (papkari). Sam rod broji 11 vrsta, od kojih je 7 izumrlo.
Masai žirafa, Izvor Wikimediacommons |
Ove elegantne, krupnooke, dugonoge i dugovrate životinje savana vrlo su tipični predstavnici ovog ekosistema i kada trebamo zamisliti kako izgleda savana, vjerovatno će na toj slici biti i par žirafa. Danas ih savanama šeta oko 90 000 i zato se žirafe baš i ne ubrajaju u kritično ugrožene vrste. Međutim, sa novom podjelom ispada da ovih životinja ima mnogo manje: tako ima svega oko 8000 jedinki Giraffa reticulata u divljini, što ovo vrstu čini veoma ugroženom.
Sjeverna žirafa, Giraffa reticulata, Izvor: Wikimediacommons |
Do nove podjele je došlo nakon studije Giraffe Conservation Foundation iz Namibije za koju su skupljeni uzorci 190 žirafa iz cijele Afrike. Potom su laboratorije u Njemačkoj analizirale DNK uzorke. Naučnici su očekivali dosta interbridinga – parenje između sličnih vrsta – međutim analize su pokazale prilično visok stepen konzerviranosti DNK. Neke genetičke razlike su bile čak veće nego one između grizlija i polarnog medvjeda, što je zaista argument da se ove vrste razdvoje. Žirafe prelaze velike razdaljine i miješanje populacija se očekuje, a vrste su se razdvojile tek prije nekih 1.2 do 2 miliona godina te je interbriding moguć, ali se ipak ne dešava tako frekventno.