Irvasi Deda Mraza imaju jednu čarobnu osobinu. Naime, oči irvasa mijenjaju boju u ovisnosti o godišnjem dobu.
Nekim ljudima se boja očiju također mijenja, u odnosu na količinu svjetlosti. Pa tako može varirati od sive do zelenkaste ili, kod smeđih očiju, biti u različitim nijansama smeđe. Međutim, irvasi (Rangifer tarandus) zaista mijenjaju boju očiju u sezoni: ljeti su im oči smeđe-zlatne, kao ambra, a zimi ledeno duboko plave. Irvas Rudolf u zaprezi Deda Mraza, irvas-predvodnik crvenog nosa koji svijetli jeste legenda, ali irvasi koji kao da mijenjaju leće u boji – itekako su nauka. Zanimljivo je da irvasi mogu vidjeti i ultravioletno svjetlo.
Glen Jeffery je naučnik koji se pozabavio ovim pitanjem boje očiju kod irvasa. On i njegov tim su 2013. godine objavili rad pod naslovom “Shifting mirrors: adaptive changes in retinal reflections to winter darkness in Arctic reindeer” u The Proceedings of the Royal Society B.
Evo kako izgledaju ljetne i zimske oči irvasa:
Stvar je u tome što je svjetlo u polarnom području u toku zime jako slabo i irvasi su se prilagodili ovome posebnim prilagodbama sloja u oku koji se naziva tapetum lucidum. Ovo je sloj tkiva u oku koji se nalazi ispod retine (mrežnjače) i imaju ga mnogi kičmenjaci. Zbog prisustva ovog sloja mnogim životinjama oči svijetle u mraku. U suštini, ovaj sloj reflektira svjetlo.
Tapetum lucidum irvasa sadrži protein kolagen u tekućini, tvoreći promjenjivi reflektirajući “kristal”. Vlakna kolagena u očima ljeti labavo plutaju u tekućini, stvarajući kristalno ogledalo koje je najbolje odbijalo crvenkasto svjetlo. Ali zimi, kolagena vlakna u očima su mnogo čvršće zbijena, mijenjajući oblik kristala i čineći da reflektira plavo svjetlo, s malo ulaska i u područje UV svjetla.
Ali kako irvasi onda kontrolišu pakovanje vlakana kolagena?
U mraku, irvasi šire svoje zjenice, što zauzvrat blokira mali drenažni otvor za tekućinu iz oka, uzrokujući povećanje unutarrašnjeg pritiska oka, kompresiju kolagena u tapetum lucidum i promjenu oblika kristala. Ljeti se zjenice životinja vraćaju u normalu. Zato zimi oči ovih životinja izgledaju plave – jer reflektuju plavu svjetlost pošto se prilagođavaju uslovima slabog svjetla, dok su ljeti smeđe.
Praktično, oni amplificiraju svjetlost zimi kako bi bolje vidjeli. No ovo ima i drugu stranu: modernizacija utječe na to na teritoriji gdje žive irvasi ima sve više visokonaponskih dalekovoda, iz kojih dolaze izboji UV svjetlosti, koji u zimskom režimu ovim životinjama mogu izgledati strašno, poput vatrometa i munja i irvasi izbjegavaju ta područja.