Kada NASA kaže da su (ponovo) našli neku planetu nalik na našu Zemlju, to ne treba shvatiti bukvalno – da su našli novu „blue marble” planetu. Šta su to egzoplanete? To je zapravo naziv za bilo koju planetu koja se nalazi van našeg, Sunčevog (Solarnog) sistema. Prefiks “egzo” znači “izvan”.
Egzoplanete su zapravo sve one planete koje naučnici otkrivaju van Sunčevog sistema. Otkrivaju ih ponajviše Kepler svemirskim teleskopom te mnoge od ovih planeta i imaju designaciju “Kepler – neki broj i slovo”. Sada se egzoplanete otkrivaju na različite načine – pomoću tranzita, TESS (čitajte niže) ali i drugim metodama, o čemu više možete naći na stranicama NASA-e.
23. jula 2015. godine, iz NASA-e su saopštili kako su našli novu egzoplanetu te još 12 mogućih “naseljivih” planeta. Naime, analiza podataka svemirskog teleskopa Kepler u toku četiri godine koju su radili istraživači iz NASA-e, Seti instituta te nekoliko univerziteta, pokazala je postojanje nekih egzoplaneta za koje se do sad nije znalo. Ova zadnja otkrivena se nalazi u našoj galaksiji, dobila je ime Kepler 452b i kruži oko zvijezde koja je slična našem Suncu.
Kada naučnici kažu “Zemlja 2.0”, oni misle na planetu koja je plus-minus koju milijardu stara kao naša Zemlja, koja kruži oko zvijezde reda otprilike kao naše Sunce – ne veća, koja se nalazi u tzv. “naseljivoj zoni” – ni preblizu ni predaleko od zvijezde, koja je plus-minus koju hiljadu kilometara kao Zemlja u prečniku i na kojoj godina traje otprilike kao na Zemlji.
Astronomi pokušavaju suziti potragu za Zemlji sličnim planetama, tako što isključuju sve one planete koje su 2 ili više puta veće od naše planete, odnosno, planete reda veličine jednog Jupitera ili Saturna.
Zatim posmatraju da li planeta orbitira u tzv. „Goldilocks zone” odnosno, naseljivoj zoni koja podrazumijeva da je udaljenost od matične zvijezde takva da ne bude ni pretoplo ni prehladno.
Dijametar Zemlje je 12 742 km, a dijametar planete Kepler 452b je oko 20 000km, što će reći da je oko 60% veća nego Zemlja.
Godina na Zemlji traje 365 dana (ok, 365,25 dana), a na Kepleru 452b traje 385 dana.
I da – Kepler 452b je starija od Zemlje svega 1.5 milijardu godina, masivnija je 5X od Zemlje, gravitacija joj je od Zemljine jača 2X, planeta je 20% svjetlija od Zemlje i dobiva 10% više energije od svog Sunca nego Zemlja. Kepler 452b je planeta koja je odavno ušla u svoju stakleničku fazu i sva voda koja se potencijalno nalazila na planeti je isparila bespovratno ostavivši pustoš. Naučnici smatraju, da će naša planeta “stariti” kao Kepler 452b i da je za milijardu godina čeka ista sudbina – povećanje prečnika i nestanak vode usljed povišenja temperature.
Ono zbog čega su iz NASA-e rekli da je Kepler 452b „najpribližnija Zemlji” je stoga što ova planeta orbitira oko zvijezde klase G, koja je po veličini slična našem Suncu, dok druge egzoplanete orbitiraju oko planeta M i K klase, koje su manje i slabije od Sunca.
Image credit: NASA/JPL Caltech |
Nalazi se 1400 svjetlosnih godina od Zemlje, što je čini jednom od egzoplaneta najbližih Zemlji.
Kepler 452b prolazi ono što bi Zemlju trebalo snaći za nekih više od milijardu godina te je stoga model starenja Zemlje. Planete, kada stare, povećavaju svoj dijametar, šire se i zato je Kepler 452b veći od Zemlje.
Od 1988., kada je otkrivena prva egzoplaneta, astronomi ne obustavljaju lov na nove planete van Sunčevog sistema. Predstavu o broju takvih planeta imamo zahvaljujući NASA-inom Kepler svemirskom teleskopu. Ovaj teleskop posmatra eventualna zamračenja na zvijezdama, koja nastaju prolaskom planete ispred zvijezde.
Svemirski teleskop Kepler |
Vjerovatnoća da nismo sami u svemiru postaje veća, ali je i veća vjerovatnoća da ovi svjetovi ne komuniciraju sem ako negdje neko ne posjeduje mnogo naprednije tehnologije od naših.