Kada je raketa Artemis 1 lansirana na svoj put prema Mjesecu, na njoj su se našli i simpatični „astronauti“: nekoliko igračaka. Tu su plišana lutka Snoopy, zatim ovca Shaun, četiri LEGO mini-figurice te nekoliko testnih lutaka. I ovdje nisu za ukras – nego za nauku. Šta će plišane lutkice na svemirskim letovima?
Svemirsko njuškalo Snoopy i pametna ovca Shaun
Snoopy, koji je za ovu misiju dobio i narandžasto astronautsko odijelo, već je „prekaljeni astronaut“. Naime, saradnja Charlesa Schulza, kreatora stripa Peanuts i lika psića Snoopy, s NASA-om je započela godinu dana prije leta Apolla 10, 1969. godine, kada mu se NASA obratila sa zahtjevom da koristi Snoopyja kao sigurnosnu maskotu.
U maju 1969. godine, astronauti Apolla 10 Gene Cernan, John Young i Thomas Stafford putovali su do Mjeseca. Misija je zahtijevala od lunarnog modula da preleti Mjesečevu površinu i „njuška okolo” izviđajući mjesto slijetanja Apolla 11, zbog čega je posada nazvala lunarni modul „Snoopy”. Komandni modul Apolla nazvan je „Charlie Brown”, po Snoopyjevom vlasniku. Snoopyjev prvi let u svemir bio je 1990. godine kada se uspio provozati svemirskim brodom Columbia tokom misije STS-32.
Plišana lutka pametnog janjeta Shaun (od nas prevedena kao „Janko Strižić“ ili „Ovca Šone“) je zapravo „astronaut“ Evropske svemirske agencije (ESA), koja je izgradila uslužni modul za opskrbu energijom za misiju. Ova igračka ima i svoj Twitter nalog.
Vizuelizacija nulte gravitacije
Igračke nisu poslane u svemir samo kao maskote i radi što bolje prezentacije misije Artemis u medijima. One imaju i praktičnu ulogu: tradicionalno se na svemirskim letjelicama s posadom postavljaju indikatori nulte gravitacije kao vizualni znak astronautima da su stigli u orbitu. Godine 2020. NASA je poslala lutkicu Bebe Yode s astronautima na SpaceX Dragon raketi.
U misijama s ljudima ovi indikatori trebaju biti napravljeni od mekanih materijala, kako ne bi povrijedili astronaute, jer te lutkice plutaju slobodno po prostoru. Indikatori bi mogle biti i obične mekane loptice, ali je naučnicima i javnosti mnogo simpatičnije da to budu lutke poznatih likova iz pop-kulture. Sada se koriste i na misijama bez posade kako bi naučnici putem kamera pratili gravitaciju.
Komandant Moonikin Campos: test odijela astronauta
Osim ovih igračaka, na Artemis 1 nalaze se i tri testne lutke. Komandant Moonikin Campos je lutka veličine odraslog muškarca, korištena u Orionovim vibracijskim testovima. Campos nosi odijelo Orion Crew Survival System – isto svemirsko odijelo koje će Artemisovi astronauti koristiti tokom lansiranja, ulaska i drugih dinamičkih faza misija.
Campos je opremljen s dva senzora radijacije i ima dodatne senzore za bilježenje podataka o ubrzanju i vibracijama tokom misije. Podaci iz ovog testa pomoći će NASA-i da zaštiti astronaute tokom Artemis II, prve misije u više od 50 godina koja će poslati posadu oko Mjeseca.
Tu su i dva modela ljudskih torza sa ženskim tijelom, „Zohar” i „Helga”, za Matroshka AstroRad Radiation Experiment (MARE), koji pruža podatke o razinama zračenja tokom lunarnih misija.
Svemirska letjelica će proći pored Mjeseca, koristeći lunarnu gravitaciju da postigne brzinu i pomakne se 70 000 km dalje od Mjeseca, gotovo pola miliona kilometara od Zemlje.
Tekst Jelene Kalinić preuzet s Glasa Amerike, gdje je objavljen u novembru 2022.