Zemljina jezgra od čvrstog metala ima jezgru, zaključak je nove studije objavljene u februaru 2023. u Nature Communications. Mjerenja odjeka zemljotresa otkrila su da unutrašnja jezgra naše planete – čvrsta kugla od željeza i nikla – ima dva različita sloja napravljena uglavnom od različito strukturiranih kristala željeza.

„Zemlja oscilira poput zvona nakon velikog potresa”, kaže geofizičar Hrvoje Tkalčić. I ta osciliranja traju danima, a ne samo nekoliko trenutaka nakon zemljotresa. Način na koji su te oscilacije iskrivljene dok se odbijaju naprijed-natrag kroz središte planete omogućio je njegovu timu da shvati strukturu jezgre. 

„Pokazali smo da je brzina zvučnih valova (generiranih velikim potresima) koji se kreću unutarnjom jezgrom različita u različitim smjerovima. Naime, centralni dio čvrste unutarnje jezgre ponaša se drugačije od njezine vanjske ljuske“, napisao je Tkalčić u FB postu i u eksplanatornom tekstu  za Conversation.

 

Otkrili su da su valovi drugačije putovali kroz najdublju unutrašnju jezgru — za koju procjenjuju da je debela oko 650 kilometara — nego kroz vanjski dio. Valovi koji su prolazili kroz sami unutrašnji dio jezgre usporavali su u jednom smjeru, dok su valovi koji su prolazili kroz vanjski sloj usporavali u drugom smjeru. „To znači da su kristali željeza, koje je dominantno u unutarnjoj jezgri – vjerojatno organizirani na drugačiji način nego u vanjskoj ljusci unutrašnje jezgre”, kaže Tkalčić.

Ovim radom su potvrdili postojanje centralne jezgre u sredini unutrašnje jezgre Zemlje koristeći inovaciju koja je postala moguća zbog razvoja seizmologije i postojanja gustih kontinentalnih mreža od nekoliko stotina seizmografa.

Otkriće će pomoći istraživačima da razumiju kako je jezgra nastala prije miliona godina i kakvu je ulogu mogla imati u oblikovanju magnetskog polja.