Mala molekula koju je razvio City of Hope selektivno ometa popravak DNK u ćelijama raka, ostavljajući zdrave ćelije nepromijenjenima, izvještava nova studija. Ovo bi bi mogao biti kandidat terapija za rak. Međutim, ova vijest se negdje predstavlja skoro kao otkriće ultimativnog lijeka za rak, što nije tačno. Ovo je jedna obećavajuća molekula koja djeluje na jedan sistem koji omogućava ćelijama raka diobu, međutim, rezultati su zasnovani tek na podacima iz istraživanja na kulturama ćelija. Tek nakon istraživanja na životinjama i ljudima znaćemo koliko je ova tvar efikasna i sigurna.
O čemu se radi?
Istraživači iz City of Hope, jedne od najvećih organizacija za istraživanje i liječenje raka u Sjedinjenim Državama, objavili su studiju u kojoj objašnjavaju kako su razvili ciljanu hemoterapiju za koju se čini da uništava čvrste tumore u pretkliničkim istraživanjima. U kulturama ćelija se pokazalo kako ova molekula uništava ćelije 70 tipova raka, što je jako obećavajuće.
Molekula koja uništava samo ćelije raka, a ne i zdrave ćelije
Studija je objavljena u Cell Chemical Biology pod naslovom “Small molecule targeting of transcription-replication conflict for selective chemotherapy“.
Nova potencijalna terapija za rak se temelji na molekuli AOH1996 koja cilja na mutiranu varijantu PCNA, proteina koji je u svom mutiranom obliku (caPCNA – carcinogenic PCNA) važan u replikaciji DNK i popravku svih rastućih tumora. AOH1996 je dobio ime po Anni Oliviji Healey, mladoj djevojci rođenoj 1996. koja nažalost nije uspjela pobijediti rak.
PCNA protein – važnost i uloga
Tri molekule proteina PCNA združe se i poput prstena okruže molekulu DNK. Vanjski dio tog prstena ima vezna mjesta za druge proteine, također uključene u replikaciju i popravak DNK. Ovaj lijek djeluje samo na nenormalni caPCNA, a ne na normalni protein PCNA pa tako ne djeluje ni na normalne ćelije.
Ovu terapiju već dvije decenije razvija onkologinja dr. Linda Malkas sa svojim timom pri City of Hope.
Hrvatski naučnik u Njemačkoj, dr Ivan Đikić smatra kako je ovo otkriće zaista važno, ali ističe kako ovo još uvijek nije lijek za rak:
“Najvažnija stvar kod ovakvih lijekova je da provjerimo djelotvornost kod različitih vrsta tumora, ako će se potvrditi da ima isti učinak. Za sada je još uvijek to teško reći i nisam siguran da će imati učinak kakav ima momentalno u eksperimentalnim fazama na sve vrste kod ljudi, ali to je ono što nas kao znanstvenike motivira, moramo te lijekove unapređivati. I ako djeluje kod nekoliko vrsta tumora, to je već veliki napredak”
In vitro testiranja su samo početak – treba čekati rezultate ispitivanja na ljudima
In vitro testiranja, odnosno testiranja na kulturama ćelija, pokazala su da je AOH1996 molekula efikasna protiv niza vrsta raka, uključujući rak dojke, prostate, mozga, jajnika, vrata maternice, kože i pluća. Međutim, sa terapijama u pretkliničkim fazama razvoja treba biti veoma oprezan, jer ponekad ono što se činilo kao dobra ideja i efikasna terapija u pretkliničkim studijama ne bude efikasno kada se testira na ljudima. Klinička ispitivanja – na ljudima – mogu trajati godinama.
Dok naučnici nastavljaju istraživati temeljne mehanizme koji čine da ova pilula za zaustavljanje raka djeluje na životinjskim modelima, u toku je i prva faza kliničkog ispitivanja terapije na ljudima.
Ako se u ispitivanjima na ljudima pokaže dobra efikasnost ove nove hemoterapije, to bi mogao biti značajan korak u borbi protiv raka. Međutim, ovo obećanje terapije je još uvijek daleko od kliničke upotrebe.