Biljni svijet uz more ne poznajemo dobro. Ne obraćamo previše pažnje na tamo neka bića koja se ne kreću, biljka k’o biljka. Naravno, većini je draže kada je u blizini plaže kakva borova šuma. Ali biljke primorja fasciniraju svojom ljepotom i mirisima.
Kada kažem „biljni svijet uz more” podrazumijevam one biljke koje rastu u zoni mlatanja valova (tehnički, naučni termin za zonu kopna u koju udaraju talasi, a koja biva potopljena u toku plime) ali ovdje ćemo spomenuti i biljke koje uopšte rastu u primorskim krajevima, onim sa mediteranskom klimom, a nisu baš skroz uz more. Znate – to su sve one biljke sa kožastim listovima, koji kao da su presvučeni nekom voskastom tvari, a koje vrlo često jako dobro mirišu, poput lovora ili četinara. Također, gotovo po pravilu, te biljke, čak i ako nisu četinari, budu zimzelene. Biljke primorja često imaju lijep miris, a mnoge su i jestive.
Na ovu činjenicu naročito skrećem pažnju, jer se po kontinentalnim školama obično uči da su samo jela, smreka i bor zimzelene vrste, mediteranske vrste biljaka se gotovo i ne uče, a i onda kada ih se spomene, dođe učiteljica i kaže da je to greška u udžbeniku što piše da je hrast crnika zimzelena vrsta. Lovor, oleander i crnika su mediteranske zimzelene biljke, oleander je uglavnom kultivisan, dok je crnika nekada davno gradila visokoproduktivne i kvalitetne mediteranske šume, poznate pod nazivom makija. Makije je sve manje, što zbog šumskih požara, tako čestih u primorskim krajevima, što zbog sječe kako bi se napravile poljoprivredne površine. Također, legenda kaže da je dosta balvana crnike sa istočne obale Jadrana otišlo u izgradnju Venecije. Latinski naziv crnike je Quercus ilex:
Sa kultom Apolona i značenjem pobjednika povezan je lovor, Laurus nobilis, plemeniti vazdazeleni grm/drvo karakterističan za Mediteran. Naziv “laureat” dolazi od latinskog naziva biljke. Zašto Apolon? Ovidije u Metamorfozama priča legendu o nimfi Daphne, koju je Apolon proganjao te ju je njen otac, kako bi je spasio o božanskog proganjanja, pretvorio u grm lovora. Otada je lovor omiljena biljka Apolona.
Lovor |
Berninijeva statua Apolona i Dafne, via Wikimediacommons, by Livioandronico2013 |
Izvor: via Wikimediacommons, by SA |
Mastika, izvor: via Wikimediacommons by SA |
Smola mastike se koristi za izradu parfema i proizvoda za higijenu, a ima i dokazana antibakterijska svojstva (naročito pri infekcijama sa Helicobacter pylori) zahvaljujući aktivnom sastojku smole koji se zove izomastikadienolična kiselina.
Izvor fotografije: www.pticica,com by Arb |
Pinjol, Rim, Izvor:via Wikimediacommons |
Munika, Pinus heldreichii |
Šumarak od alepskog bora, izvor: via Wikimediacommons, by Christian Ferrer |
Na vapnenačkim podlogama karakterističnim za Mediteran, raste i kositrenica, Ephedra campylopoda. Naziv ˝ephedra˝ je Plinijev naziv za preslice, kojima ove biljke nalikuju. Čitav rod ovih biljaka je interesantan jer je na prijelazu između golosjemenjača i skrivenosjemenjača. Najbitniji sastojak biljke je alkaloid efedrin koji djeluje na nevoljni dio nervnog sistema tzv. simpatikus: pojačava budnost, izdržljivost, umanjuje alergijske reakcije (posebno peludne alergije), steže krvne žile, podiže pritisak, ubrzava optok krvi, smanjuje koncentraciju masnoća u krvi, ublažava astmu… Međutim, prije nego potrčite brati kositrenicu, da kažem i to kako efedrin nije bezopasan, u većim koncentracijama je otrovan, a proglašen je i doping sredstvom. Stavlja se u kapi za nos, jer smanjuje oticanje sluzokože.
Kositrenica |
Biljka koju sigurno znate je čempres, toliko prisutan na van Goghovim slikama. Latinski naziv mu je Cupressus sempervirens i pridjev sempervirens upućuje na to da se radi o vazdazelenom grmu/drvetu. U grčkoj je mitologiji povezan sa bogom podzemlja, Hadom. U Dalmaciji se sadi po grobljima.
Čempres- stabla i šišarke |
Brnistra |
Od brnistre su se u Dalmaciji pravila tekstilna vlakna, a ponegdje se ta tradicija održala i do danas. Brnistrom su u Dalmaciji vezivali vinovu lozu, a postoji vjerovanje da tamo gdje raste brnistra nema zmija. Biljka je puna aromatičnih tvari i cvjetovi prekrasno mirišu, a vjeruje se i da je afrodizijak te da žene u vrijeme cvjetanja brnistre (maj-juni) postaju erotičnije i opijaju muškarce mirisom brnistre. Kažu da bi se tada i najvećim luzerima posrećilo.
Ipak, ovaj post sam htjela pisati o nekoliko drugih zeljastih biljakama, koje rastu tik uz obalu mora, na stijenama uz more, po plažama, tamo gdje je visoka koncentracija soli i bojim se da će ostati u sjeni ovog veličanstvenog drveća.
Zapravo, ove biljke koje rastu na zaslanjenim tlima jesu pravi heroji ove priče. Gore spomenuto drveće ima sreću i čast rasti na veoma plodnom tlu terra rossa (crvenica), ali ovih nekoliko skromnih biljaka rastu u zaista neprivlačnim uslovima. Sve ih svrstavamo u grupu halofita, biljaka slanuša, odnosno, biljaka koje su se prilagodile životu na zaslanjenim zemljištima. Halofite su ekološki termin, a ne filogenetska skupina – što znači da ove biljke pripadaju različitim porodicama, nisu u srodstvu, ali mogu preživjeti ekstremne uslove života uz morsku obalu.
Petrovac (motar, Crithmum maritimum) je jestiva biljka mesnatih, vrlo slanih listova. U zemljama zapadnog Mediterana i u Grčkoj petrovac se koristi kao blitva, kao začin, pa čak i kiseli. Kod nas nije pretjerano poznat kao jestiva biljka.
Ukiseljeni grčki petrovac, delikates |
Još jedna jestiva, mesnata i slana biljka jeste Salicornia europaea, caklenjača. Još jedna podcijenjena biljka, kod nas nepoznata kao jestiva:
Caklenjača, via Wikimediacommons, by I, Thesupermat, CC BY-SA 3.0 |
Iduća (i mnogo poznatija) biljna vrsta koja se stavlja u teglice jeste kapar, Capparis spinosa, koja raste na stijenama i u kamenim zidovima srednjeg i južnog Jadrana (naravno, i u drugim dijelovima Mediterana). Ako ikad vidite žbun lijepih, neobičnih cvjetova kako raste iz stijene, pogledajte bolje, možda je kapar.
Kapar, cvijet i pupoljci |
Kod kapara, kisele se ili usoljavaju cvjetni pupoljci. Različite su tehnike konzerviranje kapara – neki ih ostave u morskoj vodi, a neki pripremaju slanu vodu, dok ih treći ne usoljavaju, nego ih kisele. Kako god spremljeni, i kapari važe sa snažan afrodizijak, te su neke vjerske tradicije (recimo, jevrejska) strogo regulisale kad i kako jesti kapare. Osim cvjetnih pupoljaka, u ishrani se ponegdje koriste i listovi kapara te plodovi.
No, jedna od najljepših halofita je mrižica (Limonium narbonense), koja pomalo podsjeća na vrijesak, ali sa vrijeskom nije u rodu. Zovu je i morska lavanda.
Mrižica, by Aneleh Zele, via Wikimediacommons |