U nekoliko zadnjih godina primijećen je trend širenja denga groznice, koju prenose komarci, na mediteranski region, posebno Španije, Francuske i Italije. Uglavnom su dugo vremena slučajevi u Evropi zapravo bili importovani iz Južne Amerike, Sub-saharske Afrike i Zapadnog Pacifika, ali sad se ova bolest širi i lokalno. Vjerovatan uzrok promjene stanja i povećanja rizika su klimatske promjene.

Denga groznica je virusna bolest koju izaziva denga virus (DENV), a prenose je komarci iz roda Aedes, najčešće vrste Aedes aegypti i Aedes albopictus. Ove vrste komaraca najaktivnije su tokom dana, posebno ujutro i predvečer. Simptomi uključuju visoku temperatura, jake bolove u mišićima i zglobovima, glavobolju, osip na koži, mučninu, povraćanje, a u teškim oblici i hemoragijsku groznicu, praćenu krvarenjima, niskim nivoom trombocita i niskim krvnim pritiskom. Prilikom suportivne terapije denge, ne treba koristiti ibuprofen i aspirin, upravo zbog rizika od krvarenja, tako da terapija oboljelih nije nimalo jednostavna, kada dva osnovna lijeka ne možete koristiti. Pokušaji razvoja vakcine/cjepiva, poput one od kompanije Johnson&Johnson nisu bili uspješni.

Oko pola svjetske populacije je u riziku od infekcije ovim virusom, a godišnje bude 100-400 miliona infekcija, prema WHO.

Porast temperature postao je glavni faktor u povećanju prenosa denga groznice, posebno u tropskim i suptropskim klimama, ali se ponekad širi i na umjerenije klimatske zone, poput južne Evrope. Fenomen El Niño iz 2023. godine, koji je pogoršao posljedice globalnog zagrijavanja i, uz to, doveo do povećanja količine padavina, još je jedan faktor u rastućoj prevalenciji bolesti, saopštila je Svjetska zdravstvena organizacija.

U oktobru 2023. potvrđen je slučaj denga groznice u Limeil-Brévannesu u regionu Île-de-France, sjeverna Francuska. Ovo je prvi slučaj lokalno stečene infekcije u ovom regionu. Od 2010. godine, sporadične epidemije denga groznice bilježene su u južnoj Francuskoj, u regionu Provansa-Alpi-Azurna obala (Provence-Alpes-Côte d’Azur).

Prema Evropskom centru za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), na području kontinentalne Evrope, autohtoni slučajevi denga groznice zabilježeni su u Francuskoj, Italiji i Španiji do septembra 2024. godine.

Incidenca denga groznice na 100 000, izvor ECDC

Prema ECDC, trenutna vjerovatnoća pojave lokalnog prenosa virusa chikungunya groznice (još jedna virusna groznica koju prenose komarci) i denga u oblastima gdje su prisutni prenosioci u kontinentalnom dijelu EU/EEA je visoka, jer su ekološki uslovi povoljni za aktivnost prenosioca i replikaciju virusa u njima. Svi dosadašnji autohtoni slučajevi izbijanja chikungunya i denga groznice u kontinentalnom dijelu EU/EEA dogodili su se između juna i novembra.

Ovo je samo još jedno upozorenje kakve stvari donose klimatske promjene sa sobom, na koje ne bismo smjeli biti gluhi i nepripremljeni. To što do sada nije bilo slučajeva u regionu Slovenija – Hrvatska – BiH -Srbija – Crna Gora – Sjeverna Makedonija – Kosovo – Albanija – Grčka ne znači da će situacija i ostati tako nevina.

Još: Iduća pandemija: čovječanstvo treba biti spremnije