U eri rasprostranjene antimikrobne rezistencije, svaka tvar koja pokazuje da djeluje na bakterije, a nije opasna za čovjeka, vrlo je važna za istraživanje. Pa još ako ta tvar djeluje na gljivice – onda se radi o vrhunskom ubici nepoželjnih i opasnih agenasa. Još nema opasnosti od zombi-apokalipse izazvane patogenim gljivicama kao u seriji The Last of Us, ali za gljivična oboljenja imamo malo efikasnih lijekova i ove bolesti se često dugo vuku kod oboljelih. Zato je važno da se razvijaju lijekovi protiv gljivičnih infekcija.
I da stvar bude zanimljiva, novootkrivene molekule su tako efikasni eliminatori gljivica i nekih drugih bakterija, da su zapravo “John Wick” među antimikrobnim molekulama. I naučnici su im dali ime kijanumicini (keanumicini, keanumycins).
Naučnici s njemačkog Leibniz Instituta za istraživanje prirodnih proizvoda i biologiju infekcije (Department of Infection Biology, Leibniz Institute for Natural Product Research and Infection Biology, Hans Knöll Institute – HKI) su otkrili genetički put sinteze za vrlo zanimljive molekule koje stvaraju neke bakterije iz roda Pseudomonas.
Naime, ove bakterije, kako bi se borile s drugim bakterijama, proizvode antimikrobne molekule koje djeluju i na gljivice. Ovo nije prvi put da su antimikrobne tvari otkrivene u bakterijama. U evoluciji, neke bakterije su razvile način kako da suzbiju kompeticiju.
Novootkrivena prirodna grupa proizvoda keanumicini u bakterijama djeluje protiv biljnog štetnika Botrytis cinerea, koji izaziva sivu plijesan i uzrokuju goleme gubitke u žetvi svake godine. Ali aktivni sastojak također inhibira gljivice koje su opasne za ljude, kao što je Candida albicans. Prema prethodnim studijama, bezopasan je za biljne i ljudske stanice.
Studija je objavljena u Journal of the American Chemical Society i istraživači u spomenutom radu pronašli su gene biosinteze za novootkrivene prirodne proizvode, keanumicine A, B i C. Ova skupina prirodnih proizvoda pripada neribosomskim lipopeptidima sa svojstvima sličnim sapunu.
U budućnosti bi se ove molekule mogle proizvoditi metodama genetičkog inženjerstva i koristiti u zaštiti biljaka i usjeva od gljivica, ali i kao lijekovi protiv gljivica i bakterija za ljude.