Plod izgleda kao manja kruška ili veći šipurak, sa “ostrugama”. Boja ploda je crvenkasto-smeđa i pomalo nalik na kožu te ne izgleda baš najprivlačnije. Međutim, stvar sa mušmulom je to što je ne možete baš tek ubrati sa stabla i istog trena pojesti, pošto je tada nejestiva – tvrda, suha i opora. Mora proći proces “truljenja”, maceriranja, tako što odstoji na mrazu ili je uberemo i ostavimo da danima stoji i “trune”. Tada se tvrdo meso pretvara u jednu vrstu pekmeza, postane meko i kašasto.
Nezrela i omekšala mušmula, by By Takkk – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12683754 |
Zapravo, što mušmula gore izgleda, gnjilo, to je – ukusnija. Unutar te kaše nalaze se ne baš male košpe, pa treba paziti da ih se ne proguta. Okus te kaše je vrlo distinktivan, aromatičan, kiselkasto-sladak i podsjeća pomalo na apple sauce ili možda na slatko od dunja. Inače i jabuka i dunja su također iz porodice ruža.
Žalosno je i to što bajni nutricionisti današnjice ne preporučuju jedenje ovog voća. Obično šarlatanski nutricionisti veličaju stare namirnice i govore nam kako ne bismo trebali jesti ono što naše babe nisu jele, ali svi oni zaboravljaju na skromnu mušmulu.
Ovo staro voće gotovo do danas nije mijenjano, praktično je onakvo kakvog su ga znali u antičkom Rimu ili elizabetanskog Engleskoj, a to je ovom voću zapravo prednost, Toliko je staro i neobično da je raritet, nepatvoren kultivacijom i hibridizacijom da predstavlja nešto egzotično. Kao i svo voće, i mušmula djeluje povoljno na zdravlje, a najbolja je za ublažavanje probavnih smetnji.
Upravo zbog toga što se radi o plodu koji ne valja kada je zreo, nenatruo, a ukusan je jedino kada je truo, mušmula je postala metafora za pokvarene, promiskuitetne žene. Ova metafora nije rijetka kod Goeffreya Chaucera i kod Williama Shakespearea (Timon Atenjanin , Romeo i Julija te u Mjera za mjeru) .